Neler yeni

Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Türkçe Karakter Ekleme ─ Resimli Anlatım

Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
77
Tepkime puanı
91
Puanları
18
Merhaba arkadaşlar sıklıkla kullandığım bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim. (Uygulamadan ziyade yöntemi).
Çoğu arkadaşında muzdarip olduğu bir konu güzel bir yazı tipi bulunur ve içeriğe eklemek istediğimizde Türkçe karakterlerin olmadığını görünce bir nevi mağdur oluyoruz. Ben bunun için FontCreator programını kullanıyorum ve Türkçe karakterleri yazı tipinin içine ekliyorum. Buyurun detaylar;

Örnek bir yazı tipi ile sizlere adım adım anlatıyorum.
ss1.png

1─ Uygulamayı açıyoruz (Bu arada uygulamanın tam adı "High-Logic FontCreator") ister "File→ Open" menü sıralamasıyla ister "Ctrl+O" tuş kombinasyonu ile istersenizde sürükle bırak ile dosyayı seçip açabilirsiniz.
ss2.png

2─ Ekranda gördüğünüz gibi "Karakter Ekleme" butonuna tıklayıp karakter eklemeye başlayabilirsiniz.
ss3.png

3─ Açılan pencerede 1 nolu işaretlediğim yere Türkçe karakteri yazıp "Find Next" butonuna basıyoruz. Ardından program karakteri seçiyor ve bizde 2 nolu işretlediğim "Add" butonuna basıyoruz. Aynı işlemleri diğer olmayan karakterler için tekrarlayabilirsiniz. Eksik karakterleri "Add" ettikten sonra aynı pencerede iken 3 nolu işaretlediğim "tamam" butonuna basıyoruz.
ss4.png

4─ Burada pratik bir bilgi vereceğim. Örnek aldığımız "ö" karakterini eklemek için sıfırdan çizmek yerine "o" karakterini baz alacağım ve resimde görüldüğü gibi "o" karakterini seçip sağ tık ile "Copy" edip "ö" karakteri üzerine sağ tık ve "Paste" edeceğiz.
ss5.png
ss6.png

5─ Evet iyi gidiyoruz değil mi?:D Sırada düzenleme yapacağımız karaktere çift tıklayıp eksik karakteristik özelliklerini yani "ö" karekterinin noktalarını ekleyeceğiz. İşaretlediğim yerdeki "Add elipse" butonu ile iki adet oval şekil ekleyip pencereyi kapatabilirsiniz.
ss7.png
ss8.png

6─ Diğer eksik karakterleri de yaptıktan sonra yazı tipini kaydetmeye geldi sıra. "File→Export Font→Export Desktop Font (ttf/otf)" menü sıralamasından veya "Shift+Ctrl+E" tuş kombinasyonundan yada ekranda işaretlediğim kısayol butonuna tıklayabilirsiniz.
ss9.png
ss10.png

[HIDEREPLYTHANKS]
Yazı tipini kaydedin. Bitti.

(y)? EVET HERŞEY BU KADAR TÜRKÇE KARAKTERLİ YAZI TİPİNİZİ KULLANABİLİRSİNİZ

[/HIDEREPLYTHANKS]
;)
 
Son düzenleme:

cihatmacit

Kurucu
Katılım
4 Şub 2020
Mesajlar
50
Tepkime puanı
98
Puanları
58
Konum
Erzurum
Web sitesi
www.1tik.net
Faydalı bir konu açmışsın emeğine sağlık ☺️
 
Katılım
4 Nis 2020
Mesajlar
77
Tepkime puanı
91
Puanları
18
Bu arada bu program aracılığı ile sıfırdan yazı tipide oluşturabilirsiniz. Kendi el yazınızı bile.
 
Üst Alt