Tasarım ile ilgili sorularım - Dava, ücret hk.

Fatreann

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
1 Eyl 2020
Mesajlar
4
Tepkime puanı
2
Puanları
3
Merhabalar ben yeni başladım logo yapmaya, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bionluk siteleri görünce kafayı yiyesim geliyor Photoshop'dan adam template üzerine logo yapıp 50TL yazıyor kafayı yiyorum, ben bu mesleği seçeceğim ilerde işsiz kalacağım diye korkuyorum... Her neyse dostlarım, şimdi size bir kaç sorum var lütfen cevaplayın.

1-
Logo yaparken veya bir tasarım (kartivizit vs.) mesela "Freepik" den bir adam alıp oraya koysak, veya bi telefon numarası simgesi yani bir vektör eşya falan bize dava açarlar mı? Ama bunu kurumsal şirketlere satacağız. Ben dava olayından çok korkuyorum. Ya koyduğum bi simgeden dava yersem veya yaptığım bir tasarım benzer olur da dava yersem... Bu konular hakkında ne yapabilirim? Her şeyi kendim mi yapmalıyım, yani bu dava olayı falan nereye kadar sınırlı? Template yapacağım demiyorum küçük bir simge veya bi ufak bişey...

2- Dediğim gibi Bionluk sitelerde pek vakit kaybetmek istemiyorum arkadaşlarıma gelişmek için bedavaya logo falan yapıyorum ama yaptıklarım öyle boş bir şeyler değil en iyisini yapmaya çalışıyorum. Böyle sağlam şirketlere logo yapan bir arkadaşım var sordum cevap vermedi fakat çocuk 15 yaşında 3 monitörlü 75 bin liralık sistem dizdi + Iphone 11 aldı. Ben tabii ki de bu kadar çıtayı yüksek tutmuyorum ama en azından emek karşılığı bi logoya en az 400-500TL veren hakiki bir müşteri istiyorum(z). Bunları nasıl sağlayabiliriz, sonumuz ne olacak? Nasıl böyle hakiki müşteriler bulabiliriz? Bunlar çok kafamı karıştırıyor. (Benden bir tavsiye bir site açmalıyız, böyle hakiki müşterilerin ve tasarımcıların olduğu bir mecra... Bence çok işe yarar, neyse!

3- Kendimi geliştirmek istiyorum, şuan yaşım 13 (ama böyle saçma sapan gamer logo yapan çocuk tiplerinden değilim) kendimi çok geliştirmek istiyorum. Bu konuda tavsiyeleriniz nedir?

Buraya kadar okuyan abilerime, ablalarıma bütün tasarımcılara teşekkürler ediyorum.
Elinizden geldiğince cevaplarsanız, hem benim gibi insanlar cevap bulur hem de mutlu olurum :)
 

cavidan56

Banlı Kullanıcı
Katılım
16 Ara 2020
Mesajlar
9
Tepkime puanı
3
Puanları
3
o 3 monitörlü sistemi emin ol babası dizmiştir. 15 yaşında bir çocukla muhatap olabilmek için önce şirketinin olması gerek ki teklif sunabilsin fatura kesebilsin. Kesinlikle teknik çizim dersi ardından illustrasyon eğitimi almalısın 2-3 yıl sonra çok iyi işler yapıyor olursun. freepik için de adı üstünde free sorun teşkil etmez ama görsel hafızanı güçlendirmek adına behance da ve benzer ortamlarda vakit geçirmeni tavsiye ederim.
 
5,686Konular
16,867Mesajlar
9,624Kullanıcılar
babat17Son üye
Üst