FİKRİNİ PAYLAŞ Grafiker mi? Grafik Tasarımcı mı? Neden Grafiker değil? [Beni İkna Edin]

cubuq

Kayıtlı Kullanıcı
ikisi aynı değil mi

Erc_Orc

Grafik Tasarımcı
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
ercorc.com
Aslında tam bir sorunsaldır bu, kimine göre grafiker kimine göre grafik tasarımcı denir. Bence ikisi birbirinden anlam olarak da reel olarak da farklıdır. Grafik tasarımcı, bir fikri ve anlatılmak istenen mesajı görsele döker, grafiker ise genellikle hazır grafikleri işleyerek, düzenler ve baskıya gönderir. Kendinden çok bir şey katmasına gerek kalmaz. Bu ayrımı biraz da sanatkar ve zanaatkar gibi görmek lazım. Benim düşlüncelerim bunlar.

woopapit

Banlı Kullanıcı
Web sitesi
www.artstation.com
Grafiker : Görselleri kendi oluşturur yani bir atıyorum üçgen yapıcak üçgeni kendisi çizer yapar.
Grafik Tasarımcı: İşin daha çok uygulanış yönüne bakar mesela bir grafikerin çizdiği üçgeni alıp başka yönlerde kullanıp onu bir kompozisyona çevirir.

ibrahimyasar

Ui//
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.novacreative.org
Aslında tam bir sorunsaldır bu, kimine göre grafiker kimine göre grafik tasarımcı denir. Bence ikisi birbirinden anlam olarak da reel olarak da farklıdır. Grafik tasarımcı, bir fikri ve anlatılmak istenen mesajı görsele döker, grafiker ise genellikle hazır grafikleri işleyerek, düzenler ve baskıya gönderir. Kendinden çok bir şey katmasına gerek kalmaz. Bu ayrımı biraz da sanatkar ve zanaatkar gibi görmek lazım. Benim düşlüncelerim bunlar.
Bu yorumu tuttum, şöyle tuttum. Mesela bir zanaatkar marangoz bir odunu masaya çevirebilir ama bir sanatkar marangoz o odundan öyle bir masa çıkarır ki sanat eseri gibi olur. İkisi de masa işlevi görür ama sanatkarın yaptığı göze de hitap eder.

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com
Aslında tartışma çok basit grafik tasarımcı bu işin uzun yıllar eğitimini almış tasarım ve sanat tarihini tabiri caizse yalayıp yutmuştur grafikler ise bu işe heves salmış ve programlarla haşır neşir olarak kendini geliştirmiş ve hayal gücü yüksektir örnek veermek gerekirse grafiklere siz daha nasıl bir çalışma istediğinizi anlatırken o çoktan kafasında sizin anlattıklarınızdan birşeyleri tasarlamışken grafil tasarımcı anlattıklarınızı not alır ve büyük titizlikle planlı bir şekilde istediğiniz tasarımı yapmaya başlar ve bu tasarımlar sonucu grafikere oranla ilk çalışmasında size beğendirmeyi başarabilmektedir.
Aslında her ikiside başarılıdır bence buna en büyük benzetme Şeftali ile Nektaridir

ibrahimyasar

Ui//
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.novacreative.org
Aslında tartışma çok basit grafik tasarımcı bu işin uzun yıllar eğitimini almış tasarım ve sanat tarihini tabiri caizse yalayıp yutmuştur grafikler ise bu işe heves salmış ve programlarla haşır neşir olarak kendini geliştirmiş ve hayal gücü yüksektir örnek veermek gerekirse grafiklere siz daha nasıl bir çalışma istediğinizi anlatırken o çoktan kafasında sizin anlattıklarınızdan birşeyleri tasarlamışken grafil tasarımcı anlattıklarınızı not alır ve büyük titizlikle planlı bir şekilde istediğiniz tasarımı yapmaya başlar ve bu tasarımlar sonucu grafikere oranla ilk çalışmasında size beğendirmeyi başarabilmektedir.
Aslında her ikiside başarılıdır bence buna en büyük benzetme Şeftali ile Nektaridir
Birine grafik tasarımcı demek için yıllarca eğitim almış olması değil de daha çok hayal gücü geniş olan ve hayal ettiklerini somutlaştırabilen kişiler denebilir bence. grafiker aslında bu işi iş olarak yapan tasarımcı ise bu işin daha çok sanatsal yönü ağır basan kişi gibi kelime olarak.

5,690Konular
16,886Mesajlar
9,808Kullanıcılar
mustafa1980Son üye