Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Görsel İletişim Tasarımı (2. Kısım)

Melisa

Yönetici
GRAFİK TASARIM'DA SEMİYOLOJİ

Mağara duvarlarındaki semboller, günümüzdeki amblemler hâline gelene kadar Piktogram, İdeogram, Logogram gibi birçok farklı biçimde kullanılmıştır. Sizinle bu bölümde grafik tasarımda kullanılan sembol çeşitleri ve sık kullanılan sembollerin anlamları hakkında detayları inceleyelim.:coffee:
meanings1.png
Semboller, Fonogram ve Logogram olarak 2'ye ayrılır.
Alfabede yer alan harfler Fonogram'dır. Logogram ise konusu olan imgeyi veya nesneyi algılanabilen kavramlarla ifade eden semboldür. Grafik Tasarımda görsel bir dil oluşturma sürecinde Logogramları kullanırız.
Logogramlar ise üçe ayrılır;

339.jpg

semiyoloji1231.png


PiktogramDüşünceyi veya kavramı, evrensel (dil, din, ırk, cinsiyet ve yaş farketmeksizin) bir biçimde gösteren semboldür. Trafik işaretleri, piktogramların hayatımızdaki en açık örneğidir.Screenshot_1.png

semiyoloji1232.png

İdeogramBir sözcüğü veya bir fikri temsil eden kavram bağlantılı grafik sembollerdir. Kelimelerde harfler yerine fikri iade eden işaret ve semboller kullanılır. Çince, Japonca gibi yazı sistemlerinde kullanılan kavramsal sembollerdir.
90.jpg

semiyoloji1233.png

Diğer SembollerAlfabeyi oluşturan harfler, noktalama işaretleri, matematiksel işaretler..logo-light2.png
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap