Neler yeni

Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Görsel İletişim Tasarımı (2. Kısım)

Melisa

Yönetici
Katılım
5 Şub 2020
Mesajlar
2,293
Tepkime puanı
1,625
Puanları
143
Konum
Samsun
Web sitesi
www.1tik.net
GRAFİK TASARIM'DA SEMİYOLOJİ

Mağara duvarlarındaki semboller, günümüzdeki amblemler hâline gelene kadar Piktogram, İdeogram, Logogram gibi birçok farklı biçimde kullanılmıştır. Sizinle bu bölümde grafik tasarımda kullanılan sembol çeşitleri ve sık kullanılan sembollerin anlamları hakkında detayları inceleyelim.:coffee:
meanings1.png
Semboller, Fonogram ve Logogram olarak 2'ye ayrılır.
Alfabede yer alan harfler Fonogram'dır. Logogram ise konusu olan imgeyi veya nesneyi algılanabilen kavramlarla ifade eden semboldür. Grafik Tasarımda görsel bir dil oluşturma sürecinde Logogramları kullanırız.
Logogramlar ise üçe ayrılır;

339.jpg

semiyoloji1231.png


PiktogramDüşünceyi veya kavramı, evrensel (dil, din, ırk, cinsiyet ve yaş farketmeksizin) bir biçimde gösteren semboldür. Trafik işaretleri, piktogramların hayatımızdaki en açık örneğidir.Screenshot_1.png

semiyoloji1232.png

İdeogramBir sözcüğü veya bir fikri temsil eden kavram bağlantılı grafik sembollerdir. Kelimelerde harfler yerine fikri iade eden işaret ve semboller kullanılır. Çince, Japonca gibi yazı sistemlerinde kullanılan kavramsal sembollerdir.
90.jpg

semiyoloji1233.png

Diğer SembollerAlfabeyi oluşturan harfler, noktalama işaretleri, matematiksel işaretler..logo-light2.png
 
Üst Alt