Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Atatürk'ün El Yazı Fontu

Mustafa Kemal Atatürk'ün el yazısı font oldu. Bursa merkezli Artikel'in kurucusu işadamı Murat Özbalcı, ABD'de bir yazılım firmasına Atatürk'ün orijinal el yazısının fontunu yaptırdı.

Çalışma için çok sayıda doküman hazırlanıp firmaya gönderildi ve 3 aylık çalışma sonucunda ilk örnekler Türkiye'ye ulaştı.
Fontu şu linkten indirebilirsiniz:
 
Birde naçizane ufak bir bilgi vereyim,
K.Atatürk imzasıyla bildiğimiz bu yazı tipini bir çoğumuz Ermeni Öğretmen Çerçiyan'a ait olduğunu biliriz (Ben şahsen öyle biliyordum) kendiside bu görevin kendisine verildiğini aktarmıştır. Dönemin gazeteleriylede röportaj yapmıştır. Asıl doğru bilgi ise Atatürk soyadı kanununa kadar Gazi M.Kemal imzasını kullanmış soyadı kanunundan sonra ise K.Atatürk imzasını kullanmaya başlamıştır ve bu kendi el yazısıyla yazdığı notlarda ve mektuplarda görülmüştür. En azından benim gibi eski yanlış bilgiyi bilenler doğrusunu öğrenmiş olurlar diye paylaşmak istedim. Saygılarımla.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap