Wordpress site taşıma

• Konbuyu başlatan Serdenci
  • Başlangıç tarihi
S

Serdenci

Wordpress de site taşımanın çok çeşitli yolu var aslında ama bugün en ilkel olanını göreceğiz :)

Öncelikle taşıyacağımız sitenin cpanel/plesk/artık hangi panel varsa oraya giriyoruz, dosya yöneticisine giriyoruz ve ana dizine ulaşıp tüm dosya ve klasörleri seçip Compress diyoruz Zip arşivi diyip Compress File(s) a basıyoruz.

1583225381911.png

Sonrasında klasörü yukarıda refresh var ona basarak yenilediğiniz de işaretlediğim zip dosyası gibi bir dosya göreceksiniz genelde ilk klasörün ismini alır bazen cgi-bin olduğu da görülür

1583225575083.png

Sonra bu dosyayı indirip (ben tüm web sitelerini bir klasörüde siteismi klasörünün altında dosyalarını ve veritabanlarını saklıyorum) uygun bir yere atıp diğer aşamaya geçiyoruz.

phpMyAdmin i açıyoruz

Sonra solda sitenizin veritabanını göreceksiniz (ilk kez görenler tanışmış oldu böylece) ona tıklayın

Böyle bir ekran göreceksiniz buradan da Dışa Aktar diyin

1583225870964.png

Sonra burada ekstra bir ayar yapmanıza gerek yok direk Git diyip sql dosyanızı indirin.

Artık eski sunucuyla işimiz bitti... Şimdi sıra yeni sunucu da ki işlemlerde.

Eğer size bir cPanel verilmişse direk kalın puntoyla yazdığım cPanel adımına atlayınız yok verilmediyse WHM paneliniz varsa bu adımları da takip ediniz...
WHM panele girip önce cPanel oluşturmamız gerekiyor bunun için WHM panele girdikten sonra Yeni Bir Hesap Oluştur diyoruz

Sonra açılan ekranda bilgileri doldurduktan sonra cPanelimizi oluşturmuş oluyoruz.

1583226250253.png

cPanel Adımı

Yeni cPanelimizde dosya yöneticisine girip Yükle butonuna basıyoruz

Sonrasında gelen bu ekrana zip dosyamızı sürüklüyoruz veya dosyayı seçerek gösteriyoruz ve o yüklenmeye başlıyor

1583226860037.png

Tabi o yüklenirken siz benim gibi beklemeyin, ben kahve almaya gittim :)

Aşağıda ki görselin adımları;

1. adımında veritabanı oluşturuyoruz isim yazarak.
2. adımında kullanıcı oluşturuyoruz veritabanına bağlanabilmek için. (Oluşturduğunuz şifreyi geçici bir yere kaydedin)
3. adımında oluşturduğumuz kullanıcıya o veritabanına bağlanabilmesi ve işlem yapabilmesi için gereken tüm yetkileri veriyoruz. (Hepsini seçin)

1583227447713.png

Sonra phpMyAdmin e gidip yeni oluşturduğumuz veritabanına tıklıyoruz ve indirdiğimiz sql dosyasını ya içe aktar diyerek yada direk tıklayınca gelen boş ekrana sürükleyerek yüklüyoruz.

Siz bunları yaparken çoktan zip dosyanız yüklenmiş olması gerekiyor zip dosyanızı bulup sağ tıklayın ve Extract diyin olduğu yere çıkartın.

Şimdi burada dikkatinizi vermenizi istiyorum çünkü burası çok önemli. Eski sunucudan yeni sunucuya siteyi taşırken eski sunucuda ki veritabanı adı ve şifresi yeni sunucumuzda ki ile aynı olmayacaktır genelde çünkü veritabanı adı cPanel kullanıcıadı_sizinkoyduğunuzad şeklindedir cPanel kullanıcı adı da firmalara göre değişkenlik gösterebilir. (GÖSTERİR) Bizde naptık? Yeni veritabanı oluşturduk ve bilgilerimizi içine attık şimdi yeni veritabanımızı Wordpress ile kavuşturmaya geldi sıra. Extract dedikten sonra wp-config.php dosyamıza sağ tıklayıp düzenleme ekranına gidin ve şu kısmı düzenleyin.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define('DB_NAME', 'yeniveritabanıisminiz');

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'yeniveritabanıkullanıcıadınız');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', 'yeniveritabanışifreniz');

/** MySQL hostname */
define('DB_HOST', 'localhost');

/** Database Charset to use in creating database tables. */
define('DB_CHARSET', 'utf8mb4');

/** The Database Collate type. Don't change this if in doubt. */
define('DB_COLLATE', '');

Yeni veritabanı bilgileriniz veritabanı oluşturma adımlarında tarafınızdan oluşturulduğu için unuttuysanız eğer MYSQL Veri Tabanları kısmına giderek veritabanı adı ve kullanıcı adını bulabilirsiniz, şifrenizi de zaten geçici bir yere kaydettirmiştim. Sonra kaydet diyoruz.

Eğer buraya kadar tüm adımları doğru yaptıysanız geriye sadece DNS yönlendirme ve sonrasında varsa SSL aktifleştirme kalıyor. Şunu belirteyim DNS yönlendirme ve SSL aktifleştirme adımlarına kadar sorunsuz geldiniz diyelim intodns gibi servislerden sitenizin yönlenip yönlenmediğini önce kontrol edin. Sonrasında ikinci kontrolü yapmak adına Windows + R yaparak komut ekranını açın ve ping siteadi.com yapın gelen ip ile cpanel ip niz tutuyor mu kontrol edin eğer tutuyorsa DNS ler oturmuş demektir.

Diyelim ki tüm bunları yaptınız ama hala siteniz eski sunucuya yönleniyor o zaman ne olacak?

Aslında eski sunucuya yönlenmiyor sizin DNS leriniz sizi eski ip ye yönlendiriyor bu kısım çok ekstra bilgiye sahip olduğum bir konu olmadığı için DNS ler ile ilgili çok konuşmayacağım.

Operayı açıp gizli sekme açın ve VPN i aktif edin siteye tekrar bağlanmayı deneyin eğer sorunsuz açılıyorsa taşıma işlemi başarılı olmuş demektir :)

Bu method en angarya dediğimiz en ilkel method çok daha hızlı methodlar var ama en sağlamı da budur olduğu gibi taşır hiç bir şekilde taşıyamazsanız bu methodu kullanabilirsiniz.

EDİT: .htaccess dosyasını almayı da unutmayın gizli dosyalar dosya yöneticisinde gözükmeyebilir göstermek için sağ üstten çarka tıklayıp gizli dosyaları göster diyin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

cihatmacit

Yönetici
Kurucu
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.1tik.net
Başarılı ve çalışan bir yöntem güzel anlatım olmuş emeğine sağlık :)

edremit

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
edremitweb.com
eline sağlık açıklayıcı olmuş

5,684Konular
16,875Mesajlar
9,752Kullanıcılar
tolgasazakSon üye