Üye olmak ve diğer içeriklerden de faydalanabilmek için buraya tıklayınız.

Üye olup şifrenizi unuttuysanız "Şifremi Unuttum" adresini kullanabilirsiniz

Forum kurallarını okumak için lütfen buraya tıklayınız .

NASIL YAPILIR? web page thumbnail

arcface

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
25 Eyl 2020
214
157
48
istanbul
www.arcface.net
ΤΙΚ
💎310
Merhabalar,

Çok saçma şekilde bunun için api sağlayan yeler bir de ek ücret talep ediyor garibime gidiyor açıkcası google bunu free şekilde sunarken hem de neyse konumuza gelecek olursak thumbnail olarak bilinen küçük resim nasıl alınır onu anlatacağım.

Öncelikle belirttiğim gibi bunu sağalayan 15-20 tane yer bulabilirsiniz ama hepsi ayda 100 alım kadar günde 10 alım kadar limitli verir üstünde ücret talep eder bakın şunu gözden kaçırmayın bahsettiğim şey full hd ekran görüntüsü değil yani 1920x1080px genişliğin de kaliteli bir çıktıdan bahsetmiyorum thumbnail olarak kullanılacak boyutta görselden bahsediyorum bunu google yıllardır sağlıyor ama çoğu kişi bilmiyor google'nin page speed adlı bir işlevi var onu da bırakayım hatta
link olarak :
Değerli ziyaretçimiz lütfen içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap ya da Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.


Burada size hedef site ile ilgili bir çok bilgi döndürür açılış hızı, dosyaların yüklenme hızları vb. Ama bizim için önemli olan bir thumbnail vermesi ve gayet yeterli bir boyutta altta 1tik.net'in vereceğim kodla alınmış bir thumbnail'ini göreceksiniz.

1601038880145.png
google'nin apilerini kullandı iseniz bir çok işlevi zaten ücretsiz sağladığını görebilirsiniz buda onlardan bir tanesi api'ye çeşitli argumanlar da istek atıyorsun ve çıktıyı size döndürüyor json formatında. Sonra bunu alıp işliyorsunuz.

PHP:
Değerli ziyaretçimiz lütfen içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap ya da Kayıt ol to view codes content!

Kod basit ama anlatayım yine de $url hedef siteniz ve hedef siteyi curl ile google'nin pagespeed apisine istek olarak atıyoruz ve dönen veriyi json'dan php'de kullanacağımız türde diziye çevirip lighthouseResult alanından final-screenshot ile son renderlanmış görseli detay deyip data olarak alıyoruz.

Bu kadar buda size web sitenin görsel çıktısının encode edilmiş halini base64 ile döndürüyor.
Ek olarak ben thumbnail değil de istediğim boyutta çıktı edilmiş bir görüntü istiyorum diyorsanız da böyle bir api var göz atabilirsiniz belli bir kullanıma kadar ücretsiz
Değerli ziyaretçimiz lütfen içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap ya da Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
bunun gibi bir çok api'de bulunuyor github'da bu başlıkta aratarak bulabilirsiniz.