Uzaktan Eğitim nereye gider ?

Krcstudio59

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar.

Korona virüs münasebeti ile uzaktan eğitim sistemlerinin bir tık daha gelecekte olması gerekirken birden bire hayatımıza girmesini artısıyla eksisiyle nasıl değerlendiriyorsunuz. Sizce uzaktan eğitim almış bir insan iyi bir mühendis veya iyi bir doktor olabilir mi ? Veya her meslek uzaktan eğitim ile öğrenilebilir mi ? Eğitim ve öğrenim disiplini daha oturmamış çocuklara evlerinde ders çalışması gerekliliği (özellikle çocuklarını bırakıp işe gitmek mecburiyetinde olan veliler ve 5-15 yaş arası çocuk grubunu referans alarak soruyorum) öğretilebilir mi ? Binlerce öğretmenlik eğitimi almış veya kariyerinin baharında olan insanlar için birden bire ortak eğitime dönmek ne kadar zararlı olur ve bu insanların istihdamı nasıl olabilir ?

kafamdaki bazı sorular bunlar. Gecelik limitlerimi doldurdum goygoy alanına bombamı bıraktım kaçıyorum.

grikafa

grikafa|grafik tasarım
Kayıtlı Kullanıcı
Meslek uzktan-yakından değil iş başında öğrenilir kanaatimce.Teoride bilmek pratikte yapamadıktan sonra hiç birşey ifade etmez.Atom nasıl parçalanır teoride biliyorum ama pratikte 'Cern' de çalışmak lazım.Disiplin diyorsun(öğrenim ve eğitim disiplini olarak) malesef bunun önce velilere verilmesi gerek.Mamafih bunu alabilecek veli profilide neyazıkki çok az.Uzaktan eğitim sosyal bilimler lisans öğrenimleri için bence oldukça ideal. Güzel sanatlar içinde keza lakin doğa bilimleri için bilfiil iş başında olmak gerek.Çünkü bu bilimler yüksek oranla usta çırak ilişkisi içermekte ve anlık kararlar verilebilmekte.Öğretmenlere gelince kendimi bildim bileli sayılarının çok fazla olduğunu düşünüyorum ve her geçen gün sayılarıda artmakta.Birincil sebep bence 'formasyon' meselesi.Fizik, kimya okumuş biri bununla ilgili bir iş yapmalı öğretmenlik değil.Hem birilerinin hakkına gasp etmiş oluyorlar hemde kısayoldan öğretmen oluyorlar.Öğretmen istihtamı alanına pek çalışmadım maalesef ilerleyen günlerde bu sorunada bir el atarım :cool:

redux13

Kayıtlı Kullanıcı
benim yaşım dolayısı ile canlı derslere giriyorum ancak birçok sorun çıkıyor mikrofon hatası,internet problemleri v.b ancak sorunlar olmayınca verimli grçiyor ancak oradan yeni bir konuya geçince ekstra evdede konu anlatımı yapılması gerkiyor yani yüzyüze eğitim kadar verimli olmasada iyi oluyor dersler

furkancakmak

Furkan Çakmak
Kayıtlı Kullanıcı
Türk müziği konservatuvarları lisans 3 öğrencisiyim. Bizde usta çırak ilişkisi esastır. Geleneğe bağlı kalınıp meşk ile eğitim verilir. Ancak uzaktan eğitimle bu çok zor. Mikrofon kalitesi, internet kalitesi, hoparlör kulaklık kalitesi bizim için çok önemli. Arada olan kesintiler ve kopukluklar bizim için büyük sıkıntı. Ancak başka bir çözüm yolu da yok gibi gözüküyor. Risk ne kadar az olursa o kadar iyi sonuçta. Sadece şuna canım sıkılıyor. Düğünler, tatil yerleri, restoranlar, kafeler açık. Ama sıkıntı okullarda, sıkıntı mekanlarda müzik olmasında. Bu bana garip geliyor.

SercanArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.sercanarslan.com
Merhabalar.

Korona virüs münasebeti ile uzaktan eğitim sistemlerinin bir tık daha gelecekte olması gerekirken birden bire hayatımıza girmesini artısıyla eksisiyle nasıl değerlendiriyorsunuz. Sizce uzaktan eğitim almış bir insan iyi bir mühendis veya iyi bir doktor olabilir mi ? Veya her meslek uzaktan eğitim ile öğrenilebilir mi ? Eğitim ve öğrenim disiplini daha oturmamış çocuklara evlerinde ders çalışması gerekliliği (özellikle çocuklarını bırakıp işe gitmek mecburiyetinde olan veliler ve 5-15 yaş arası çocuk grubunu referans alarak soruyorum) öğretilebilir mi ? Binlerce öğretmenlik eğitimi almış veya kariyerinin baharında olan insanlar için birden bire ortak eğitime dönmek ne kadar zararlı olur ve bu insanların istihdamı nasıl olabilir ?

kafamdaki bazı sorular bunlar. Gecelik limitlerimi doldurdum goygoy alanına bombamı bıraktım kaçıyorum.

Tüm dünyanın aynı sorunu yaşadığı bu durumda, sizin öneriniz nedir? Onları da duymak isterim açıkçası

Bahadır

Üslubun kişiliğindir.
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.bahadirozgur.com
"Eğitim - Öğretim" anlamını karşınıza alın.. En ufak bir yerinden tutamadığınız koca bir rezillikten başka bir şey değil.. kaldı ki uzaktan eğitimin neyini tartışalım.. Trajikomik!

Kendisini mesleğine, öğretmenliğe adamış ve bu uğurda haliyle sisteminden yönetimine, öğrencisinden velisine bir çok sorunla baş etmeye çalışarak işini yapan idealist öğretmenlerimizden başka her şey boş!

Ve son olarak bu ülkede çocuklardan- gençlerden önce velileri bilinçlendirmeli..
Çocuklarıyla zaman geçirmeyi TV izlemek sanan odunlar bilinçlenmeli önce..

Son düzenleme:

ViWe

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.instagram.com
Uzaktan eğitim kişisel güdülenme olmadığı sürece imkansız. Yani siz öğrenmek istemeyen bir bireye uzaktan eğitim ile hiç bir şey öğretemezsiniz. Bu yüzden uzaktan eğitim günümüze kadar lise ve üstü seviyelerde uygulandı çünkü bireylerin belirli bir bilince sahip olmaları gerekiyor. İlk ve ortaokul seviyesinde bu sistemin işe yaraması imkansız çünkü öğrencilerle birebir ilgilenecek birisi olması gerekiyor. Bu görevde aslında velilere düşüyor bütün eğitim süresince yanlarında bulunmaları ilgilenmeleri gerekiyor ancak çalışan veliler olduğu için bu da pek söz konusu değil. Uzaktan eğitimle tıp mühendislik alanında da eğitim verilebilir ve öğretilebilir tabi ki ancak ülkemizde çoğu üniversitenin bile bunu kaldırabilecek alt yapısı yok Simülasyon ve Arttırılmış gerçeklik teknolojileriyle mühendislik ve tıp eğitimi verilebilir. Ancak sadece uzaktan eğitim tıp için yeterli olur mu ? Sanmıyorum
Ayrıca öğretmenlere uzaktan eğitim sistemlerinin kullanımı ile ilgili yanlış bilmiyorsam 2-4 hafta arasında bir eğitim verildi. Ülkemizdeki öğretmenlerin yaş ortalaması göz önüne alındığında ( malesef ki ) bu kadar kısa sürede bu kadar komplike sistemlerin rahat kullanımı söz konusu bile değil. Ben bir bilgisayar öğretmeni olarak kendi mezun olduğum okulda canlı yayın yapalım hocam dediğimizde o nasıl oluyor ki ya diyen akademislenler görmüşken mebde çalışan bir örnek veriyorum coğrafya öğretmeninin bu sistemleri bu kadar kısa sürede öğrenmeleri mümkün değil. Kaldı ki bunlar sadece kamera karşısında sunum ile anlatmayı bile başaramıyorlar. Etkileşimi arttırmak için uzaktan eğitim ile ilgili hazırlanan web 2.0 araçlarını söylemiyorum bile :)

Muhabbet Kuşu

Kayıtlı Kullanıcı
Ben Bilgisayar Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim. Uzaktan eğitimin aldığımız dersin kalitesini ciddi anlamda düşürdüğünü düşünüyorum. Sonuçta hiçbir türlü örgün öğretimin yerini tutmadığı aşikar?‍♂️?‍♂️

5,684Konular
16,875Mesajlar
9,752Kullanıcılar
tolgasazakSon üye