Neler yeni

Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Twitter Sözlüğü

Katılım
5 Şub 2020
Mesajlar
85
Tepkime puanı
48
Puanları
18
Tweet ve Tweet Atmak Nedir?
Twitter’ın meşhur özelliklerinden birisi de 140 karakter ile gönderi yazmaktır. Bu gönderinin adı Tweet dir. Tweet kavramını, Facebook’daki durumunuz gibi düşünebilirsiniz. Eğer bir tweet paylaştıysanız, Tweet atmış oluyorsunuz. Tweet atmak kavramını başlarda yadırgayabilirsiniz fakat zamanla alışacaksınız.

Retweet ( RT ) Nedir?
Facebook’daki paylaşma eylemine benzerdir. Eğer, hoşunuza giden bir tweet var ise ve bunun anasayfanızda görünmesini istiyorsanız, o tweeti, retweetlemeniz gerekmektedir. Bu sayede paylaşımını yaptığınız kişinin paylaşımını çalmadan, onun adının da görülmesini sağlayarak paylaşım yapabilirsiniz.

Favori ( FAV ) Nedir?
Bu eylem aslında beğenme eylemidir. Eğer ki hoşunuza giden bir tweet gördüyseniz ve bunu beğenmek istiyorsanız, kalp işaretine tıklamasınız. Bastığınız andan itibaren beğenmiş sayılırsınız. Bu eylemin adı favoridir. Twitter’daki jargonu ise favlamaktır.

Hashtag Nedir?
Etiket anlamına gelmektedir. # işareti ile belirtilir. Eğer ki gündemki bir konu hakkında yazmak istiyorsanız başına # ile gündemdeki konuyu yazmalısınız. Mesela, Kyk burs ile ilgili bir konu varsa siz, #kyk yazdığınızda insanlar sizin tweetlerinizi görebilir. Fakat hashtag kullanmazsanız, o hashtagı takip eden kişiler sizin tweetlerinizi göremez. Bu bağlamda da amacınıza ulaşamazsınız, erişiminiz düşer. Bu yüzden gündemi takip etmenizi öneririm. Hashtag kullanımı, Twitter’da kitle sahibi olmak için çok önemlidir.

Trend Topic ( TT ) Nedir?
Popüler konu anlamına gelir. Hashtagların birçok kez kullanımı sonucu popüler hale gelen başlıklara verilen addır. İlk 10 başlık TT olarak nitelendirilir. Eğer bir konu hakkında TT olmak isteniyorsa; o hashtag hakkında bir çok tweet atılmalıdır. Çünkü, tweet sayısına göre TT olunabilir.

Modifiye Tweet ( MT ) Nedir?
Eğer bir tweeti aldıysanız ve o tweet hakkında düzenleme yapıp tekrar attıysanız. Buna modifiye tweet denir. Genelde mizah katılarak bu tarz tweetler oluşturulur.

Real Life Tweet ( RLRT ) Nedir?
Gerçek hayatta kullandığınız garip kelimeleri veya söylediğiniz entersan şeyleri, takipçilerle paylaşmak anlamına gelmektedir.

OverHeard ( OH ) Nedir?
Öncelikle bu durum Twitter, etik kurallarına aykırıdır. Çünkü bilginiz olmayan bir konu hakkında başkasının söylediği şeyleri söylerseniz bu durum OverHeard olur. Tavsiye edilmez. Dikkat edilmesi gereklidir.

Direct Mesaj ( DM ) Nedir?
Özel mesaj anlamına gelmektedir. Twitter kullanıcılarının birbirlerine attığı mesajlardır. İletişim Dm yoluyla gelişir. Kim bilir belki de evleneceğiniz kişi ile Dm yoluyla tanışacaksınız ?

Mention Nedir?
Kelime anlamı ‘bahsedenler’ dir. Tweet içinde @kullanıcı kullanılarak yapılır. Sizden bahsedilen bir tweettir. Bu twitleri bahsedenler kısmından görebilirsiniz.

Twitter Kano Nedir?
Eğer, mention olarak eklendiğiniz bir tweete başkası eklendiyse bu Twitter Kanodur.

TweetStorm Nedir?
Twitter’ın en meşhur özelliği olan 140 karakter sınırlamasına bir alternatif olarak var olmuştur. Eğer insanların anlatacağı şeyler çok uzunsa, tweetleri sıralandırarak twit atabilir. Örneğin 1/10,2/10 gibi. Bu şekilde numaralandıralarak alt alta yazılan tweetlere, Tweetstorm denmektedir.

Tweet Tutması Nedir?
Attığınız tweet, geniş kitleler tarafından kabullendiyse ve birçok kişiye ulaştıysa. Tweetiniz tuttu demektir. Fakat tweet tutması limiti kişiden kişiye değişmektedir.
 
Üst Alt