Tasarımımı değerlendirir misiniz ?

torturer33

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar amatör düzeyde tasarım yapmaya çalışıyorum, aşağıdaki tasarımı değerlendirebilir misiniz ?
örneğin renk uyumu nasıl,başka neler yapılabilir ,görsel ve arka plan seçimi vs vs gibi.
tasarıma alışmış gözlerin değerlendirmesine çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.
not: hazır renkli yazılar ve orta logo hazır görseldir sadece projeye ekleyip düzenledim çeşitli yerlerini.

CocukYazarKapak.png

SercanArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.sercanarslan.com
Öncelikle ellerinize sağlık. Fakat tasarımınız dağınık olmuş. Anlaşılmıyor. Şöyle ki;
Görsele baktığımda önce "KAYAPINAR" yazısı, sonra ortadaki görsel ve sonra "YAZARINI" kelimesi göze çarpıyor. Bu da sloganınızı parça parça yapıp anlaşılmasını engelliyor. Sağ ve Soldaki yazılara baktığımda "ÇOCUK" ve "ARIYOR" kelimeleri görünüyor. Dediğim gibi tasarımınız dağınık olmuş.

Bence Kayapınar yazısı üstte beyaz şekilde,
ÇOCUK YAZARINI cümlesi 1 satırda
ARIYOR kelimesi ise en alt satırda olabilirdi. Yani alt alta üç satırda sloganı bitirebilirdiniz.

Daha sonra sloganın altına görseliniz gelebilirdi. Veya slogan tasarımın solunda, görsel ise sağ bölümde yer alabilirdi.

Çocuklara hitap eden bir görselin böyle koyu bir arka planı olması yerine daha renkli bir arka plan seçebilirdiniz.

Bir de İlçe Milli Eğitimin logosunu koyu zeminde kırmızı kullanmışsınız. Beyaz kullanmanız gerekirdi. Ve her iki logoyu yan yana kullansaydınız daha doğru bir gruplandırma olurdu.

Tasarımınızı yaparken şuna karar verin. Önce ne görünecek? Slogan mı, görseliniz mi? Sonra ne görünecek? Daha sonra ne görünecek?
Burada sıralama şöyle olabilirdi. 1-Slogan, 2-Görsel, 3-Logolar, 4-Proje bilgi yazısı

Benim yorumlamam bu kadar, herkesin hayatına kimse garışamaz :)

torturer33

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle ellerinize sağlık. Fakat tasarımınız dağınık olmuş. Anlaşılmıyor. Şöyle ki;
Görsele baktığımda önce "KAYAPINAR" yazısı, sonra ortadaki görsel ve sonra "YAZARINI" kelimesi göze çarpıyor. Bu da sloganınızı parça parça yapıp anlaşılmasını engelliyor. Sağ ve Soldaki yazılara baktığımda "ÇOCUK" ve "ARIYOR" kelimeleri görünüyor. Dediğim gibi tasarımınız dağınık olmuş.

Bence Kayapınar yazısı üstte beyaz şekilde,
ÇOCUK YAZARINI cümlesi 1 satırda
ARIYOR kelimesi ise en alt satırda olabilirdi. Yani alt alta üç satırda sloganı bitirebilirdiniz.

Daha sonra sloganın altına görseliniz gelebilirdi. Veya slogan tasarımın solunda, görsel ise sağ bölümde yer alabilirdi.

Çocuklara hitap eden bir görselin böyle koyu bir arka planı olması yerine daha renkli bir arka plan seçebilirdiniz.

Bir de İlçe Milli Eğitimin logosunu koyu zeminde kırmızı kullanmışsınız. Beyaz kullanmanız gerekirdi. Ve her iki logoyu yan yana kullansaydınız daha doğru bir gruplandırma olurdu.

Tasarımınızı yaparken şuna karar verin. Önce ne görünecek? Slogan mı, görseliniz mi? Sonra ne görünecek? Daha sonra ne görünecek?
Burada sıralama şöyle olabilirdi. 1-Slogan, 2-Görsel, 3-Logolar, 4-Proje bilgi yazısı

Benim yorumlamam bu kadar, herkesin hayatına kimse garışamaz :)
sercan bey öncelikle ben bir hata yapmışım ve sizin yorumunuzla farkettim öncelikle bunun için teşekkür ederim,yorumlarınız benim için çok değerli oldu.
Bu tasarımı çocuk kitabı kapağı olması için tasarladığımı söylemeyi unutmuşum.
Ancak genel olarak söyledikleriniz kafamda bir çok noktanın oturmasında yardımcı oldu çok teşekkür ederim.
Peki bir kitap kapağı tasarımı olarak baktığımızda da aynı yorumlarınızın geçerli olduğunu söyleyebilir miyiz ?

SercanArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.sercanarslan.com
Yatay bir kitap kapağı anladığım kadarıyla. Evet söylediklerim kitap kapağı tasarımı için de geçerli. Böyle yatay bir tasarıma bir önceki mesajımda bahsettiğim "Slogan Tasarımın Solunda, Çocuk Görsel ise Tasarımın Sağında" olacak şekilde yerleştirilmesi veya tam tersi şekilde olması daha uygun olacaktır.

2005 Yılından bu yana bin adetten fazla kitap kapağı yapan biri olarak söylüyorum :)

torturer33

Kayıtlı Kullanıcı
Yatay bir kitap kapağı anladığım kadarıyla. Evet söylediklerim kitap kapağı tasarımı için de geçerli. Böyle yatay bir tasarıma bir önceki mesajımda bahsettiğim "Slogan Tasarımın Solunda, Çocuk Görsel ise Tasarımın Sağında" olacak şekilde yerleştirilmesi veya tam tersi şekilde olması daha uygun olacaktır.

2005 Yılından bu yana bin adetten fazla kitap kapağı yapan biri olarak söylüyorum :)
çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız benim için çok kıymetli,tekrardan sağ olun.

5,689Konular
16,883Mesajlar
9,789Kullanıcılar