Neler yeni

Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Renk Psikolojisinin Markalaşmaya Etkileri

Katılım
29 Mar 2020
Mesajlar
40
Tepkime puanı
233
Puanları
33
renk-ve-psikolojisi.jpg

Renk psikolojisi; markalaşma, logo tasarımı ve günümüzün modern ticaret dünyasında hayati bir rol oynuyor.

Görsel bilgilerin %80’i yalnızca logolardan elde ediliyor. Her bir rengin hangi anlama geldiğini ve kullanılan renklerle hangi mesajın verildiğini anlamak için dikkatlice incelemek gerekiyor. ’ın hazırladığı infografik, 520 markanın logolarını analiz ediyor. İnfografik, logolarda kullanılan renk seçimlerinin tüketicide hangi duyguları uyandırdığını gösteriyor.

mcdonalds-logo.jpg
Restoran kategorisinden Mc Donald’s’ı ele alalım. Kırmızı enerji veriyor, ilk bakışta göze çarpıyor ve bir yandan da açlığı çağrıştırıyor. Subway logosundaki yeşil ise esenliği ve refahı temsil ediyor. Havayolu şirketlerinden United Airlines, logosunda mavi rengi kullanıyor. Güveni çağrıştıran mavi, aynı zamanda tüketicilerin ihtiyaç duyduğu bir alanı dolduruyor.

British Airways ise logosunda hem kırmızı hem de maviyi kullanıyor. Logodaki kırmızı, bu sektör özelinde değer vermeyi ve sıcaklığı öne çıkarıyor. Giyim ve aksesuar kategorisindeki Channel, siyah renk kullanımıyla ince zevkleri öne çıkarmayı hedefliyor. Moda dünyasında çok tutulan bu rengi zarafetin bir simgesi olarak görüyor. Vans ise logo tasarımında çoğu insan tarafından çekici ve tutkulu bir renk olan kırmızıyı kullanarak tüketicilerin akıllarında yer ediniyor.

Toyota-Logo.jpg
Otomobil endüstrisine geldiğimizdeyse metalik gri kullanımının yaygın olduğunu görüyoruz. Toyota logosundaki metalik gri, kaliteyi simgelerken yüksek kalitedeki işçiliği ve lüksü vurguluyor. Audi de logosunda metalik grinin yanında kırmızı kullanıyor. Kırmızı, pembenin verdiği feminenlikten uzaklaştırırken güç ve dayanıklılığı yansıtıyor. Logosunda mavi ve beyazı kullanan Volkswagen ise maviyle güvenilirliği öne çıkmak istiyor ve bu rengin sakinleştirici etkisiyle tutarlı yönünü hissettiriyor.

İnfografikte yer alan endüstriler:
 1. Restoranlar
 2. Bankacılık
 3. İçecek
 4. Havayolu
 5. İletişim Araçları
 6. Bilgisayar Hizmetleri
 7. Tüketici Elektroniği
 8. Giyecek ve Aksesuar
 9. Otomobil – Kamyon Üreticileri
 10. Yayın ve Kablolu TV
 11. Tüketici Finansmanı
 12. Alışveriş Merkezleri
 13. Elektrik Kurumları
 14. Gıda İşleme
 15. İş Makineleri
 16. Ev Dekorasyonu
 17. Hotel ve Moteller
 18. Petrol ve Gaz
 19. Gıda Perakendecileri
 20. Eczacılık
 21. Yayıncılık
 22. Emlak
 23. Yazılım ve Programlama
 24. Özel Kimyasallar
 25. İletişim Hizmetleri
 26. Kurye
renk-psikolojisi-infografik.png
 
Üst Alt