PHP Yazılım Dili Ne Demektir?

Forbidden

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
psgrafik.org
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi:  Php-Nedir.jpg Görüntüleme: 0 Büyüklüğü:  20.3 KB
PHP (Hypertext Preprocessor), yaygın olarak kullanılan web tabanlı ve açık kaynak kodlu bir programlama dilidir. Sunucu tarafında çalışan ve HTML'e gömülebilen PHP, özellikle web uygulamaları geliştirme ve dinamik web sayfaları hazırlamak için kullanılır.

PHP programlama dili, 1995 yılında Danimarkalı yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiştir. İlk zamanlarda kişisel web sitelerini ziyaret eden kişi sayısını tutmak için oluşturulmuş olmasına rağmen, çok kısa sürede birçok kişi tarafından benimsenmiştir.

php-1tik.net.jpg - Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi:  php-1tik.net.jpg Görüntüleme: 0 Büyüklüğü:  21.6 KB

PHP Yazılım Dilinin Avantajları Nelerdir?

Ücretsizdir. Herhangi bir lisans ücreti ödenmesine gerek yoktur.
Açık kodlu olması sebebiyle sürekli geliştirilir.
İnternet üzerinden ücretsiz PHP dersleri alınabilir. Ayrıca çok geniş bir PHP kütüphanesine ulaşmak mümkündür. Kod veya kaynak sıkıntısı yaşanmaz.
PHP, tüm işletim sistemleri içerisinde çalışabilir.

MySQL, MSSQL, Oracle gibi veri tabanları yanı sıra birçok veri tabanı ile çalışabilir.
PHP çalışma mantığı karmaşık değildir. PHP yapısının ve kullanımının karmaşık olmaması da onun kolay şekilde öğrenilmesini sağlar.
PHP kodlarını yazmak için notepad gibi basit bir kelime işlem programı bile yeterlidir.

PHP Programlama Dilinin Kullanım Alanları Nerelerdir?

PHP, web sitelerinin arka planlarında yani sunucu tarafında çalışarak bazı işlemler yerine getirir. PHP ile yazılan işlemler tarayıcılar (browserler) tarafından yorumlanır ve burada bazı sonuçlar üretilir. Bu sonuçlarla da HTML, CSS ya da JavaScript tarzı betik dillerin daha görsel ve kullanışlı olması sağlanır. Bu şekilde kodlanan web sitelerine de dinamik web siteleri denilir.

PHP kodları ile neler yapılacağını ya da kullanım alanlarını sıralamak çok mümkün değildir. Çünkü PHP yazılım dili ile yapılacakların sınırı kullanıcısının becerisi ve hayal gücüne bağlıdır.

PHP ile yapılabilecek bazı web uygulamalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→→

Web Tabanlı Veritabanı Uygulamaları (Forumlar, Sınav Sayfaları, Takip Sistemleri veya İçerik Yönetim Sistemleri vb.)
E-Ticaret Siteleri,
E- Posta Uygulamaları,
Kullanıcı Etkileşimli Web Siteleri,

:: Günümüzde halen PHP dili geliştirilmeye devam edilmektedir. İnternet üzerinde kullandığımız ya da gezdiğimiz birçok sitenin alt yapısında PHP yazılımı mevcuttur. PHP yazılım dilini kullanan bazı popüler siteler arasında Facebook, Wikipedia, birNC, Google, Yahoo, Digg, Baidu, Tumblr, Twitter, Joomla, WordPress ve Flickr gibi siteleri sayabiliriz.

PHP yazılım dilinin web tasarımdan programlamaya hatta oyun tasarlamaya kadar birçok alanda kullanılabilmesi onun dünya üzerindeki yeri ve önemini gün geçtikçe arttırmaktadır.

:::::::::::::

Programlama dillerine merak duyuyor ve öğrenmek istiyorsanız PHP, internet üzerinde kolayca öğrenebileceğiniz bir programlama dilidir. Kodlamalarında veya olası diğer sorunlarda internet üzerinden kolayca çözüm bulabilirsiniz. PHP özellikleri ve sağladığı avantajlar sebebiyle günümüzde bireysel veya kurumsal kişiler tarafından çok fazla şekilde kullanılmaktadır.

Ekli dosyalar

• Php-Nedir.jpg
    Php-Nedir.jpg
    20.3 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

mrmerc

Yönetici
Web sitesi
www.mrmerc.net
Hocam selamlar,

Kısa ve net olarak bilgilendirici bir yazı olmuş, öncelikle ellerinize sağlık. Yazmış olduğunuz bu güzel yazıda birkaç noktaya değinmek istiyorum;

Baştan belirteyim ki dilin kendisine ait bir antipatim yok, hatta severek kullanıyorum kendim de full-stack olarak yazılım geliştiriyorum kendisiyle :)

PHP, web sitelerinin arka planlarında yani sunucu tarafında çalışarak bazı işlemler yerine getirir. PHP ile yazılan işlemler tarayıcılar (browserler) tarafından yorumlanır ve burada bazı sonuçlar üretilir.

PHP bir server-side yani sunucu tarafında çalışan bir dildir. Tıpkı Java, Scala, R, Python ve Ruby gibi. Server side çalışan bütün programlama dilleri browser bağımsız olarak çalışır. Yani çalışması ve yorumlanması için bir browser'a ihtiyaç yoktur. Browser server tarafına request (istek) göndermeye ve response (cevap) almaya yarar, zaten işlevi budur.

PHP yazılım dilinin web tasarımdan programlamaya hatta oyun tasarlamaya kadar birçok alanda kullanılabilmesi

Burada "oyun" kısmını biraz açmak gerektiğine inanıyorum :) Oyundan kasıt nedir acaba ? Eğer browser üzerinden oynanan oyunlarsa (moomoo.io gibi) bu oyunlar Javascript ve html5 kullanılarak yapılmaktadır. Eğer kastedilen video-oyunlar ise PHP'nin kendisi tek başına bu alanda zaten kullanılmamaktadır. Belki database işlemleri için arada araç olarak kullanılabilir ancak bu PHP ile oyun geliştirildiği anlamına gelmez :)

onun dünya üzerindeki yeri ve önemini gün geçtikçe arttırmaktadır.

Hmm. peki bu konuda istatistikler ne diyor ?

Aşağıda StackOverflow'da 2019 geliştirici anketine katılan profesyonel geliştiricilerin verdiği cevapları paylaşıyorum

(Link: )

Screenshot_15.png - Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.  Resmin ismi:  Screenshot_15.png Görüntüleme: 0 Büyüklüğü:  334.5 KB

İstatistiklere göre web'in yükselen yıldızı Javascript'tir. Bu demek değil ki PHP çöp, PHP ile iş yapılmaz ? Tabi ki hayır, PHP de Javascript te birer araçtır önemli olan ihtiyaca yönelik en uygun ve ekonomik aracı seçmektir. Bu PHP olur, Java olur farketmez, yeter ki istenilen işi en uygun şekilde halletsin.

Programlama dillerine merak duyuyor ve öğrenmek istiyorsanız PHP, internet üzerinde kolayca öğrenebileceğiniz bir programlama dilidir. Kodlamalarında veya olası diğer sorunlarda internet üzerinden kolayca çözüm bulabilirsiniz.

Bu güzide yazıya birkaç kaynak eklemek istiyorum :)

--- TÜRKÇE --

PHP Resmi Sitesi (Dökümantasyon)

-- İNGİLİZCE --

NewBoston PHP Dersleri (200 Video) -
PHP: The Right Way -

Umarım bilgilendirici olmuştur :)
Tekrardan elinize sağlık

cengizciftci

Kayıtlı Kullanıcı
Hocam selamlar,

Kısa ve net olarak bilgilendirici bir yazı olmuş, öncelikle ellerinize sağlık. Yazmış olduğunuz bu güzel yazıda birkaç noktaya değinmek istiyorum;

Baştan belirteyim ki dilin kendisine ait bir antipatim yok, hatta severek kullanıyorum kendim de full-stack olarak yazılım geliştiriyorum kendisiyle :)

PHP bir server-side yani sunucu tarafında çalışan bir dildir. Tıpkı Java, Scala, R, Python ve Ruby gibi. Server side çalışan bütün programlama dilleri browser bağımsız olarak çalışır. Yani çalışması ve yorumlanması için bir browser'a ihtiyaç yoktur. Browser server tarafına request (istek) göndermeye ve response (cevap) almaya yarar, zaten işlevi budur.

Burada "oyun" kısmını biraz açmak gerektiğine inanıyorum :) Oyundan kasıt nedir acaba ? Eğer browser üzerinden oynanan oyunlarsa (moomoo.io gibi) bu oyunlar Javascript ve html5 kullanılarak yapılmaktadır. Eğer kastedilen video-oyunlar ise PHP'nin kendisi tek başına bu alanda zaten kullanılmamaktadır. Belki database işlemleri için arada araç olarak kullanılabilir ancak bu PHP ile oyun geliştirildiği anlamına gelmez :)

Hmm. peki bu konuda istatistikler ne diyor ?

Aşağıda StackOverflow'da 2019 geliştirici anketine katılan profesyonel geliştiricilerin verdiği cevapları paylaşıyorum

(Link: )

Ekli dosyayı görüntüle 52

İstatistiklere göre web'in yükselen yıldızı Javascript'tir. Bu demek değil ki PHP çöp, PHP ile iş yapılmaz ? Tabi ki hayır, PHP de Javascript te birer araçtır önemli olan ihtiyaca yönelik en uygun ve ekonomik aracı seçmektir. Bu PHP olur, Java olur farketmez, yeter ki istenilen işi en uygun şekilde halletsin.

Bu güzide yazıya birkaç kaynak eklemek istiyorum :)

--- TÜRKÇE --

PHP Resmi Sitesi (Dökümantasyon)

-- İNGİLİZCE --

NewBoston PHP Dersleri (200 Video) -
PHP: The Right Way -

Umarım bilgilendirici olmuştur :)
Tekrardan elinize sağlık

Hocam çok güzel noktalara değinmişsin. Tebrikler. :)

5,689Konular
16,883Mesajlar
9,790Kullanıcılar
TaytaySon üye