Neler yeni

Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

NEDİR Perspektif (Derinlik Yanılsaması)

Melisa

Yönetici
Katılım
5 Şub 2020
Mesajlar
2,293
Tepkime puanı
1,625
Puanları
143
Konum
Samsun
Web sitesi
www.1tik.net
Çoğu sanat eseri, iki boyutlu düzleme sahiptir; resimler, çizimler, gravürler ve serigrafiler gibi. Öte yandan düz bir yüzeyin kısıtlamalarına rağmen sanatçı, sanat eserinin unsurlarına üç boyutlu özellikler katabilir. Sanatçı, çeşitli tekniklere başvurarak izleyiciden sanki kilometrelerce uzaktaymış gibi görünen dağ zirvelerinin yükseldiği bir manzara yaratabilir, oysa iki boyutlu tuval onun sadece birkaç santim ya da adım ilerisindedir.:)

Perspektif Nedir?
Perspektifi anlamanın en kolay yolu, bir resmi ya da çizimi, pencereden görülen bir manzaranın kopyası olarak hayalinizde canlandırmaktır. Sonuç, pencereden görünen nesnelerin kusursuz biçimde küçültülmüş versiyonlarından oluşan bir manzaradır. Pencereden görülen ağaç gerçekte 10 metre boyundayken tuval üstünde sadece 2 santimetre görülebilir.
Eğer ressam, pencereyi manzaraya yaklaştırırsa nesneler daha büyük görünecek ve dolayısıyla kağıtta daha büyük çizilecektir. Buna karşın, eğer pencereyi manzaradan uzaklaştırırsa nesneler ressamın gözünde büzülüp küçülecektir. Ressam, nesnelerin birbirlerine göre büyüklüğünü ayarlayarak tablosuna derinlik ve mesafe duygusu katabilir.


Perspektif Türleri
Perspektif çizimlerinin değişik türleri, genellikle içerdikleri ''kaçış noktası'' sayısına göre belirlenir. Sanatta kaçış noktası, birbirlerine paralel iki nesnenin gitgide birbirlerine yaklaşarak ileride birleşiyor göründüğü tek bir noktayı ifade eder. Uzayıp giden bir yol sonunda izleyicinin görüş ufkunda tek bir nokta haline gelir.

117.jpg


Tek Kaçışlı Perspektif

Perspektife giren nesne ister yatay ister dikey konumda olsun, tek kaçış noktası ufuk çizgisi üzerinde bulunur. Bu perspektif, yaygın olarak koridorlar, binalar, yollar ya da paralel çizgilerden oluşan diğer cisimlerin resimlerinde görülür.


Screenshot_1.png

Çift Kaçışlı Perspektif


İki ya da daha fazla kaçış noktasının bir çizginin üzerinde bulunmasıyla olur. Bir cadde köşesinin yanından farklı yönlere uzayan yollar sonlandığında ya da bir nehir iki ayrı kola ayrıldığında söz konusu perspektif oluşur.

Screenshot_2.png
Üç Kaçışlı Perspektif

Kaçış noktaları bir üçgen oluşturan resimlerde görülür. Bunun en iyi örneği sokakta dururken yüksek bir binaya baktığınızı hayal etmektir. Bu binanın iki yan cephesinin tavan ve tabanını oluşturan hatlar iki ayrı kaçış noktasına yönelirken, binanın göğe doğru yükselen dikey hatları üçüncü bir kaçış noktasına yönelmiş gibi görünür.
low-angle-photo-of-four-high-rise-curtain-wall-buildings-830891.jpg

Dört ya da Sonsuz Kaçış Noktalı Perspektif

Üçten fazla kaçış noktasının bulunduğu bir çizimde görülebilir. Bu durum genellikle eğimli ya da küresel bir görüntü yaratır ve gösterilen görüntünün uzamı 360 dereceyi geçiyorsa ''imkansız'' görüntü dediğimiz olguyla sonuçlanabilir.1819.jpg
Sıfır Kaçış Noktalı Perspektif

Herhangi bir paralel çizgi ve dolayısıyla kaçış noktası içermeyen resimler ve çizimler yapmak da mümkündür. Eğimli bir vadide, durgun bir gölde ya da paralel çizgilerin seyrek olduğu ve doğal görünmediği herhangi bir doğal manzarada bu perspektife rastlayabiliriz. Kaçış noktası olmamasına rağmen yine de ressamın derinlik ve mesafe duygusu uyandırması mümkündür.

Ayrıca;
Sizin için Photoshop uygulaması üzerinde objeleri nasıl istediğiniz açıya getirip konumlandırabileceğinize dair Tasarımcı Dayı'ya ait bir video ekliyorum. ilgili videoya ulaşabilir, 1-2 hareketle çalışmanızda seçtiğiniz alanın perspektifini çarpıtabilir, dilediğiniz duruma getirebilirsiniz. Sevgiyle kalın! :giggle:

logo-light2.png
 
Üst Alt