NEDİR "Mandela Etkisi" Nedir?

Kayra Çankaya

Potterhead
Moderatör
Irk ayrımcılığı ile mücadelenin simgesi haline gelmiş Güney Afrika’nın eski Cumhurbaşkanı Nelson Mandela, 2013 yılında ölmüştür. Ancak Mandela 2013 yılında öldüğünde, Mandela’nın 80’li yıllarda öldüğüne yemin edecek kadar emin olduğunu söyleyen insanlar ortaya çıkmıştır. Hatta bunlardan bazıları, Mandela’nın cenazesini televizyonda izlediklerini ve sevgili eşinin dokunaklı konuşmasını dinlediklerini iddia etmiştir. Peki bu nasıl oluyor? Birbirini tanımayan insanlar, nasıl oluyor da aynı hataya düşüyor? Bu spesifik örnek nedeni ile bu fenomene, Mandela Etkisi adı verilmiştir. Büyük bir grup insanın, bir olayın gerçekleşme şekline dair aynı anılarının doğru olmadığı yönüne kanıtlar bulunması, Mandela Etkisinin ortaya çıktığını gösterir. Bu garip etkinin çok ilginç örnekleri vardır.
İşte Birkaç Örnek:
mandela_etkisi_nedir_07-min.jpg

Sizce soldaki mi sağdaki mi gerçek Pikachu?
Doğru Cevap: Sağdaki Pikachu.Eğer soldaki dediyseniz ben de sizin gibi düşünüyorum.Ancak internetten ve televizyondan kontrol ettiğimde kuyruğunun ucunda siyahlık olmadığını gördüm.İşte Mandela Etkisi.
7b98a53386bec15914f434ecaeb688f3.jpg
Peki ya bu resimde hangisi gerçek?
Doğru Cevap:Sağdaki ve hep öyle olmuş.Yine aklımda soru işareti bırakan sorulardan biri.Ben gözünde hep monokl vardı diye hatırlıyorum.
Bu sorulara doğru cevap verdiyseniz tebrik ederim.Gerçekten çoğu insana göre zor sorulardı.Okuduğunuz için teşekkür ederim.Bu etki ile alakalı neler düşündüğünüzü paylaşırsanız çok mutlu olurum.İyi günler dilerim.

Kaynakça:

Kayra Çankaya

Potterhead
Moderatör
Peki,siz Mandela Etkisi ile alakalı ne düşünüyorsunuz?

afacanx

Kayıtlı Kullanıcı
hugo'da Tolga Abi'ye küfreden çocuk ta mı Mandela etkisi acaba?

Profesör

Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz- Hz. Muhammed
Kayıtlı Kullanıcı
İnsanın kafasını karıştıran bir etki bence

Profesör

Beşikten mezara kadar ilim öğreniniz- Hz. Muhammed
Kayıtlı Kullanıcı
Barış özcanında bu konuda bir videosu vardı burayada bakabilirsiniz yada kendiniz araştırma yapabilirsiniz????

5,690Konular
16,885Mesajlar
9,804Kullanıcılar