Logo tasarımında hizalamanın önemi

aymoon.design

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar,

Eski kullandığım logo üstünde yaptığım ufak bir işlemin görsel açıdan ne kadar zenginlik katabildiğini sizlerle paylaşmak istedim.
Üstteki görseller hizalanmamış, tam anlamıyla birbiri ile uyum içinde olmayan kolon kullanımı sonucu oluşturulmuştur. Logonun ilk hali üstteki idi.

Alttaki Görseller tam anlamı ile bir uyum içinde. gölge kalınlıkları ve kolon boyutları birbiri ile aynı. Yazı gölge içerisinde ortalanmış ve tüm logo bir bütün halinde .

Siz de çalışmalarınızda hizalamalara dikkat ediyor musunuz ? Sağda belirttiğim üzere, kendinize guideline oluşturup sunum veyahut tasarım aşamasında bu guidelinelerden yardım alıyor musunuz ?

AYWORK.jpg

Ek olaraktan logo üzerine yaptıgım kartvizit çalışması

Arka ;
Arka.jpg

Ön;
on-jpg.465

Lak Kullanımı
ÖnArkaArtiLak.jpg

Ekli dosyalar

• Ön.jpg
    Ön.jpg
    102.8 KB · Görüntüleme: 146

kaganakin

Kayıtlı Kullanıcı
Hizalama gerçekten aşırı önemli, ben ne yazık ki bu konuda çok beceriksizim, özellikle video düzenlerken ekrana koyduğum harici grafikleri uyumlu şekilde hizalama konusunda.

aymoon.design

Kayıtlı Kullanıcı
Hizalama gerçekten aşırı önemli, ben ne yazık ki bu konuda çok beceriksizim, özellikle video düzenlerken ekrana koyduğum harici grafikleri uyumlu şekilde hizalama konusunda.
Ps veya ai de bu iş için kullanabileceğiniz golden ratio gridleri mevcut. bir göz atmanızı tavsiye ederim

SercanArslan

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.sercanarslan.com
Hizalama konusunu çözmüşsünüz ama bece orantı konusuna takılmışsınız. Logonuzun etrafındaki yazılar çok küçük kalmış ve doğru konumlanmamış. "Realistic Artwork" yasızı logonuza neredeyse bitişmiş. Ayrıca cümlenin sonundaki "K" harfi yapısından dolayı logonuzun yukarıya doğru çıkan kısmının hizasını bozuyor. "Always impossible passion of life" gibi bir yazı yazıyor orada. Zannerdersem orada "impossible" kelimesi logonuzun içinde kaybolmuş, ne yazdığı anlaşılmıyor.

Orantı sorunu, kartvizit gibi logonuzu küçük kullanmanız gereken durumlarda o yazıların okunmasına engel teşkil edecektir. Her ne kadar siz buraya kartvizitinizi atmış olsanızda, ekran da büyük de görünse ben eminim kartvizitin gerçek boyutunu elinde tutup o yazıları okuyamayan veya okumakta zorlanan insan çoktur. Ayrıca siz de logonuzdaki yazıların okunma sorunu olabileceğini tahmin ettiğinizden kartvizitinizin bir yüzüne logonuzu olabildiğince büyük kullanmışsınız. Her yerde böyle büyük kullanmanız gerekecek, çünkü logo sizi buna zorluyor.

Logonuzun etrafında slogan kullanmak ne kadar doğru bilemedim. O yazıları kaldırıp sadece logonuzu kullansanız bence daha etkili bir görüntü sağlayabilirsiniz.

aymoon.design

Kayıtlı Kullanıcı
Hizalama konusunu çözmüşsünüz ama bece orantı konusuna takılmışsınız. Logonuzun etrafındaki yazılar çok küçük kalmış ve doğru konumlanmamış. "Realistic Artwork" yasızı logonuza neredeyse bitişmiş. Ayrıca cümlenin sonundaki "K" harfi yapısından dolayı logonuzun yukarıya doğru çıkan kısmının hizasını bozuyor. "Always impossible passion of life" gibi bir yazı yazıyor orada. Zannerdersem orada "impossible" kelimesi logonuzun içinde kaybolmuş, ne yazdığı anlaşılmıyor.

Orantı sorunu, kartvizit gibi logonuzu küçük kullanmanız gereken durumlarda o yazıların okunmasına engel teşkil edecektir. Her ne kadar siz buraya kartvizitinizi atmış olsanızda, ekran da büyük de görünse ben eminim kartvizitin gerçek boyutunu elinde tutup o yazıları okuyamayan veya okumakta zorlanan insan çoktur. Ayrıca siz de logonuzdaki yazıların okunma sorunu olabileceğini tahmin ettiğinizden kartvizitinizin bir yüzüne logonuzu olabildiğince büyük kullanmışsınız. Her yerde böyle büyük kullanmanız gerekecek, çünkü logo sizi buna zorluyor.

Logonuzun etrafında slogan kullanmak ne kadar doğru bilemedim. O yazıları kaldırıp sadece logonuzu kullansanız bence daha etkili bir görüntü sağlayabilirsiniz.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.
Always imagine passion of life cümlesindeki imagine' nin anlamı gereği duvar arkasında kalması daha ilginç olur diye düşünmüştüm.
Ben de böyle ufak kullanılması gereken yerlerde slogan kullanmama taraftarıyım.

K harfi sizin de dediğiniz gibi görsel anlamda bir bozukluk yaratıyor. buna çözüm olarak ters kullanılabilir.

Eski logom olduğundan üzerinde düzenleme yapmayacağım fakat sizin de dediğiniz bu birkaç nokta eminim logo tasarlayan herkesin bendeniz başta gelmek üzere işine yarayacaktır.

Ek olaraktan, font büyüklüğünün bu kartvizit için yeterli olduğunu düşünüyorum.
64E67207-4DDC-4C71-BE53-63E46808D811.jpeg888BEC9C-EE06-4068-96E8-5053D19AB3B7.jpeg

5,683Konular
16,874Mesajlar
9,750Kullanıcılar
obbproSon üye