NASIL YAPILIR? Kurumsal Veya Kişisel Mail Hesaplarınızdan Web siteniz üzerinden Mail Gönderin!

arcface

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.arcface.net
Merhabalar,

Çoğu kişi web siteleri tasarladığı halde nasıl o web sitesinden mail göndereceğini bilmez %90'a varan kısmı ise nasıl sitesinden bu mailleri göreceğini bilmez ama onlar sonraki konular zamanı gelince onunla ilgili de konu açarız şuan ki konumuz web siteniz üzerinden mail servisinizi kullanıp mail atmak.

Php kullanıyor iseniz büyük ihtimalle phpmailer sınıfını kullanıyorsunuzdur. Bu bir ayıp değil genel de tekrar yüzde vereceğim ama %90'lık kısım bunu kullanır.

Bu yüzden örnekleri onun üzerinde göstereceğim bildiğiniz bir şey üzerinden daha rahat anlamanız için öncelikle şunu belirteyim eğer kurumsal bir mail hesabı kullanacak iseniz sunucunuzda smtp aktif olduğuna emin olun yoksa bilgileri doğru girdiğiniz halde neden gitmiyor diye delirebilirsiniz.

Kurumsal

Kurumsal dedik oradan devam edelim;
Öncelikle E-posta sunucu adresiyle başlayalım

Bunu öğrenmek için servis sağlayıcınızın size sağladığı panele erişin buda büyük çoğunlukla cpanel olur ama nazı fantezi sahibi şirketler örneğin natro,ihs gibi bu posta alanını c-panel'de erişime kapatır kısıtlı kullanmanız için kendi arayüzün de bir alan yapar oradan sunar neyse fark etmek iki durumda da bu alana erişin ve detayları görüntüleyin orada e-posta sunucunusu göreceksiniz şayet göremediniz diyelim

Büyük çoğunlukla "mail.siteadi.uzanti","webmail.siteadi.uzanti" "mail.sirketinadi.uzanti"
şeklinde bir mail server tanımlıdır bunlar dışında %1 veya %2'lik bir şansla farklı tanıma denk geldim yani kesin bu tiplerden biridir.

İkinci olarak ise Bağlantı güvenliği
Bu kısım da dediğim gibi detaylı görüntüleyin dediğiniz de görebileceğiniz bir kısım ama gene şayet erişemediniz.

3 Tip var zaten bunlar "SSL" , "TLS", "Null"

çok fazla şirketle çalıştım çok cins sağlayıcılara denk geldim o yüzden bu "null" değerini açıklayayım mail sunucusuna ne tls nede ssl'den erişim sağlayamadığınız iss'ler oluyor onlar da güvenlik kısmını boş bırakıyorsunuz ve portu da 25 giriyorsunuz.

Son olarak ise port numarası

Gene detaylar kısmında bulunan bir şey ama erişip göremiyorsunuz ne yapacaksınız direkt bildiğiniz şeyleri deneyeceksiniz.
SSL için Giden postalar da port numarası 465'dir standart ama güvenliği ssl seçtiniz 993 girdiniz gönderemediniz tls deneyin
TLS için gelen port numarası da 587'dir standart olarak ikisiyle de erişemediniz son olarak null olanı deneyin
Null'da direkt kutuyu boş bırakın ve port olarak 25 yazın

PHP:
<?php

$mail = new PHPMailer();
    $mail->IsSMTP();
    $mail->SMTPAuth = true;
    // E-Posta sunucusu
    $mail->Host = "mail.arcface.net";
    // E-Posta Portu SLL ise 465,TLS ise 587 ve Null ise 25
    $mail->Port = 25;
    // E-posta Güvenliği SSL, TLS, Null Yani Boş ""
    $mail->SMTPSecure = ""; // null olduğu için boş bırakıyorum
    // user
    $mail->Username = "epostahesabiniz";
    // pass
    $mail->Password = "epostasifreniz";

$mail->SetFrom("[email protected]", "Arcface");
    $mail->AddAddress("[email protected]","Example");
    $mail->CharSet = 'UTF-8';
    $mail->Subject = "Test Başlığı";
    $mail->MsgHTML("Test Mesajı");

if($mail->Send()) {
        return 'başarılı';
    } else {
        return 'hatalı';
    }

Ben örneği anlamanız için null olanı gösterdim

Şimdi geçelim diğer posta servislerine bunları kurumsal alan adınız ile anlattığım gibi anlatmayacağım çok detaylı bir şey gerekmiyor çünkü

Google

SSL üzerinden gönderirken;
  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.google.com;
  • bağlantı güvenliği — SSL;
  • port — 465.
TLS Üzerinden gönderirken;

• e-posta sunucusunun adresi — smtp.google.com;
  • bağlantı güvenliği — TLS;
  • port — 587.
ÖNEMLİ BİLGİ: * Google bunu kullanmanız için öncelikle izin vermenizi isteyecektir aksi takdir de gönderim yapamazsınız. Gönderim yapmak istediğiniz e-posta hesabı ile buraya erişin ve daha az güvenli uygulamalara izin verin aksi durumda erişim sağlayamayacaksınızdır.
YAHOO

Gönderilen e-posta ssl

• e-posta sunucusunun adresi — smtp.mail.yahoo.com;
  • port — 465.
Gönderilen e-posta tls
  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.mail.yahoo.com;
  • port — 587.
ÖNEMLİ BİLGİ: * Yahoo bunu kullanmanız için öncelikle izin vermenizi isteyecektir aksi takdir de gönderim yapamazsınız. Gönderim yapmak istediğiniz e-posta hesabı ile buraya erişin ve daha az güvenli uygulamalara izin verin aksi durumda erişim sağlayamayacaksınızdır.
MAİL.RU

mail.ru'da herhangi bir erişim izni vermeniz gerekmiyor direkt kullanabilirsiniz.

Gönderilen e-posta ssl
  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.mail.ru;
  • port — 465.
Gönderilen e-posta tls
  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.mail.ru;
  • port — 587.
YANDEX

yandex'de herhangi bir erişim izni vermeniz gerekmiyor direkt kullanabilirsiniz.

Gönderilen e-posta ssl
  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr;
  • port — 465.
Gönderilen e-posta tls
  • e-posta sunucusunun adresi — smtp.yandex.com.tr;
  • port — 587.

Dipnot: Bazen sebebine anlam veremediğim şekilde bağlantı güvenliğini girerken Büyük girdiğiniz çalışmıyor veya küçük girdiğiniz'de bu yüzden denemelerini yaparken hem büyük harfle hemde küçük harfle denemeyi de unutmayın.

Son düzenleme:

supermd

Kayıtlı Kullanıcı
yararlı konu, Mozilla Thunderbird uygulamasını öneririm. Genelde müşterilerime de kendimde bu uygulamayı kullanırım ücretsiz olduğundan dolayı ve kullanımı da çok basit olduğundan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mail hesabı oluşturduktan sonra giriş yapın sadece diğer bilgileri uygulama otomatik olarak çekmektedir bu sebeple özellikle pek anlamayan müşteriler için yok portmuş yok bağlantı seçeneği imiş uğraştırmayan bir uygulama arkadaşın konusuna ek olarak dursun yararlanmak isteyenler için..

arcface

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.arcface.net
yararlı konu, Mozilla Thunderbird uygulamasını öneririm. Genelde müşterilerime de kendimde bu uygulamayı kullanırım ücretsiz olduğundan dolayı ve kullanımı da çok basit olduğundan rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mail hesabı oluşturduktan sonra giriş yapın sadece diğer bilgileri uygulama otomatik olarak çekmektedir bu sebeple özellikle pek anlamayan müşteriler için yok portmuş yok bağlantı seçeneği imiş uğraştırmayan bir uygulama arkadaşın konusuna ek olarak dursun yararlanmak isteyenler için..
Bu yazdığım geliştiriciler için bir kaynak sizin önerdiğiniz ise son kullanıcıların işine yarayacak bir kaynak yorum olarak yazdığınız için teşekkür ederim fakat bu tür şeyleri konu olarak yazarsanız yoruma erişmeleri zor ama konuya rahatlıkla erişebiliyorlar ayrıca size de tik puanı sağlamış olur :)

supermd

Kayıtlı Kullanıcı
Bu yazdığım geliştiriciler için bir kaynak sizin önerdiğiniz ise son kullanıcıların işine yarayacak bir kaynak yorum olarak yazdığınız için teşekkür ederim fakat bu tür şeyleri konu olarak yazarsanız yoruma erişmeleri zor ama konuya rahatlıkla erişebiliyorlar ayrıca size de tik puanı sağlamış olur :)
Farkındayım sadece bunu okuyanlar için ek bir bilgi kaynağı bu sadece :) tik çok mühim değil benim için :)

arcface

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.arcface.net
Farkındayım sadece bunu okuyanlar için ek bir bilgi kaynağı bu sadece :) tik çok mühim değil benim için :)
forum için yeni makale yazmak bir inde desteğidir de ondan diyorum insanları makale yazmaya teşvik etmeye çalışıyorum :) Forumda bizler yazı yazdıkça kitle oluşacak çünkü derdim o aslında :)

supermd

Kayıtlı Kullanıcı
forum için yeni makale yazmak bir inde desteğidir de ondan diyorum insanları makale yazmaya teşvik etmeye çalışıyorum :) Forumda bizler yazı yazdıkça kitle oluşacak çünkü derdim o aslında :)

Foruma kayıt olduğumdan beri bakıyorum zaten bi sen bi ben :D baş başayız bir akşam forumda baş başa yemek yeriz artık yeterli ilgi yok diye düşünüyorum çünkü ilgilenen bir kadrosu yok forumun ayrıca forum işi bu dönemde yani 2006 sonrası için kolay bir iş değil artık forumu ilerletmek için çok fazla kullanıcıya erişmek gerekiyor ve bunu da gerekli reklam ve çalışmalar olmadan yapmaları zor diye düşünüyorum. Ağırlıklı grafik ve web tasarım formu için ilk önce bence kaynak seçeneğinin çok olması lazım. Bunun için bir ekip belirlenmeli ve günde kişi başına düşen en az 10 başlıkta sağlam kaynak ve bilgi içeren konular açılmalı bunun da reklamı yapılmalı ilgili yerlerde ancak böyle ilerler. Aksi takdir de maalesef çok yakın zamanda burası sadece boş bir forum olarak kalacaktır.

supermd

Kayıtlı Kullanıcı
ek olarak da forum açılmadan paraya dönüşmüş :) üyelik yükseltme kısmı başlı başına yapılan ilk hata diye düşünüyorum. Kaynakları anladığım kadar üyeliğini yükseltenler faydalanıyor önce bence belirli bir kitleye ulaşmak lazım sonra üyelik yükseltme işlemleri yapılmalı. Kaynaklar ilk olarak üye çekme ve üyeleri buraya bağlama amaçlı olarak yapılmalıdır.

arcface

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.arcface.net
Foruma kayıt olduğumdan beri bakıyorum zaten bi sen bi ben :D baş başayız bir akşam forumda baş başa yemek yeriz artık yeterli ilgi yok diye düşünüyorum çünkü ilgilenen bir kadrosu yok forumun ayrıca forum işi bu dönemde yani 2006 sonrası için kolay bir iş değil artık forumu ilerletmek için çok fazla kullanıcıya erişmek gerekiyor ve bunu da gerekli reklam ve çalışmalar olmadan yapmaları zor diye düşünüyorum. Ağırlıklı grafik ve web tasarım formu için ilk önce bence kaynak seçeneğinin çok olması lazım. Bunun için bir ekip belirlenmeli ve günde kişi başına düşen en az 10 başlıkta sağlam kaynak ve bilgi içeren konular açılmalı bunun da reklamı yapılmalı ilgili yerlerde ancak böyle ilerler. Aksi takdir de maalesef çok yakın zamanda burası sadece boş bir forum olarak kalacaktır.
Yaş Kitlesi yüksek olduğundan insanlar forumda aynı saatlerde aktif olamıyor ayrıca evet forum reklam vermeli fakat önce sistemi tamamen oturtmaya çalışıyor sistem oturmadan reklam vermek geleni kaybetmekle aynı şey önce bir yönetim kadrosunun tam anlamıyla oluşması kurallar oturması ve kategorilerin senin de söylediğin gibi çeşitlenmesi gerekiyor bunlarda insanların geri dönüşleriyle olabiliyor mesela şuan bana yazdığın bu kategori önerilerini geri bildirim alanında da yazarsan çok memnun olurum :)

Ayrıca yönetime katılmak istersen de başvurmanı öneririm tek elin nesi var iki elin sesi var çünkü :)

ek olarak da forum açılmadan paraya dönüşmüş :) üyelik yükseltme kısmı başlı başına yapılan ilk hata diye düşünüyorum. Kaynakları anladığım kadar üyeliğini yükseltenler faydalanıyor önce bence belirli bir kitleye ulaşmak lazım sonra üyelik yükseltme işlemleri yapılmalı. Kaynaklar ilk olarak üye çekme ve üyeleri buraya bağlama amaçlı olarak yapılmalıdır.
Onu isteyen TL ile alabiliyor fakat TL ile almak şart değil Tik ile elde edilebiliyor tik elde etmekte kolay onun amacı yani insanları makale yazmaya teşvik etmek :) Parası değil mevzu aslında maksat insanları makale yazmaya konulara yorum yapmaya davet etmek :)

5,683Konular
16,874Mesajlar
9,750Kullanıcılar
obbproSon üye