Kullanışlı Mac Uygulamaları (Ücretli/Ücretsiz)

ibrahimyzr

Kayıtlı Kullanıcı
T.C. Onaylı
Selamun aleyküm arkadaşlar
Mac için ücretli ve ücretsiz kullanışlı uygulama tanıtımlarını bu konu altında paylaşacağım.

492x0w.webp

Amphetamine​

Bu uyguluma ile Mac'in uyku moduna geçmesini engelliyoruz. Mesela indirme yaparken ya da bir ekrana bağlayıp Mac'in ekranını kapatmak istediğinizde uyku moduna geçmesini istemediğiniz durumlar için kullanıyoruz. Ara ara kullanıyorum. Ücretsiz bir uygulama. Appstore üzerinden direk kurabilirsiniz.

Appstore linki:

ibrahimyzr

Kayıtlı Kullanıcı
T.C. Onaylı
Mac üzerinde pencere yönetimi windowstaki gibi yok maalesef. O yüzden ek uygulamalar kullanmak zorunda kalınıyor. Bununla ilgili olarak ücretli ve ücretsiz uygulamalar:

1- Rectangle / Ücretsiz

1630068855983.png

indirme bağlantısı kendi sitesinden:
Ücretsiz bir masaüstü pencere yönetim uygulamasıdır. App store üzerinde bulunmamaktadır. Ücretsiz kullanmak isteyenler için ideal bir programdır.
Menüsü ise şu şekildedir:
1630069314292.png

2- BetterSnapTool / ₺27,99

1630069482355.png

Ücretli bir masaüstü pencere yönetim uygulamasıdır. Rectangle benzeri bir uygulamadır. Rectangle'a göre biraz daha kullanışlı bir uygulamadır. Rectangle da olduğu gibi özel tuş ataması yapabilirsiniz. Appstore üzerinden satın aldığınız takdirde bütün cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Appstore bağlantısı:

3- Swish / ₺39
1630069775291.png
Ücretli bir masaüstü pencere yönetim uygulamasıdır. Swish touchpad kullananlar için gerçekten çok kullanışlı bir uygulama. Deneme sürümünü kullanıyorum, satın almayı düşündüğüm uygulamalardan. Pencereleri rahat bir şekilde istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Appstore üzerinde bulunmamaktadır. Kendi sitesinden mail adresinizle lisans satın alabilirsiniz. Websitesinde kullanımı ile ilgili ufak bir videosu da mevcuttur. Swish biraz daha touchbar ve touchpad kullananlara hitap etmektedir. Buna alternatif olarak ise BetterTouchTool bulunmaktadır.
Websitesi:

4- Magnet / ₺74,99

1630069931744.png
Yukarıdaki uygulamaların içinde en pahalı olanı. Genel olarak aynı işlevi görmektedir. Bunu satın almak yerine rectangle ya da bettersnaptool kullanabilirsiniz. Tabii satın almadığım için aralarındaki farkı bilmiyorum. Ama yaptığım araştırmalara göre aşağı yukarı aynı özellikleri taşımaktadır.
Appstore bağlantısı:

Son düzenleme:

ibrahimyzr

Kayıtlı Kullanıcı
T.C. Onaylı
Mac üzerinde arşivleri açabilmek için windowstaki gibi ek programlar yüklemek gerekebiliyor. Kendi arşiv yöneticisi zip gibi bazı formatları desteklese de tüm formatları desteklemiyor. Benim kullandığım iki tane program var. The unarchiver ve Keka. İkisi de ücretsiz programlar ama Keka appstore üzerinde ücretli o yüzden kendi sitesinden indirmeniz gerekiyor. Appstore üzerinden satın alıp destek de olabilirsiniz orasını size bırakıyorum :).

1- Keka / ₺36,99 / ücretsiz
1630173102136.png
Hem arşiv açmak hem dosya arşivlemek için gayet güzel ve kullanışlı bir uygulama.
Sıkıştırma yaparken desteklediği formatlar:
7Z, ZIP, TAR, GZIP, BZIP2, XZ, LZIP, BROTLI, ZSTD, LRZIP, WIM, DMG and ISO
Dosya çıkartma yaparken desteklediği formatlar:
7Z, ZIP, RAR, TAR, GZIP, BZIP2, XZ, LZIP, BROTLI, ZSTD, LRZIP, DMG, ISO, LZMA, EXE, CAB, WIM, MSI, PAX, JAR, APK, APPX, XPI, IPA, CPGZ, CPIO, XIP ve daha fazlası.

appstore bağlantısı:
kendi sitesi:

2- The Unarchiver/ ücretsiz
1630172849596.png
Keka gibi ama arşivlemekten ziyade arşiv dosyalarını açma görevi görmektedir.
Bir çok formatı desteklemektedir. Zip, RAR (including v5), 7-zip, Tar, Gzip, Bzip2, StuffIt, DiskDoubler, LZH, ARJ, ARC ve adını bilmediğim bir ton formatı açmayı sağlıyor. Açtığı formatların detaylı bir listesi kendi sitesinde bulunmaktadır. ( )

appstore bağlantısı:

Kolay gelsin. :)

ibrahimyzr

Kayıtlı Kullanıcı
T.C. Onaylı
1- Textsniper uygulaması / ₺89,99
1630687667409.png
Bu uygulama verdiğiniz parayı sonuna kadar hak eden uygulamalardan birisidir. Henüz Türkçe desteği yoktur ama Türkçe desteği olmasa bile işiniz görecektir diye düşünüyorum.

Uygulamanın özelliği video, fotoğraf, pdf gibi dosyalardaki yazıları kopyalamaya yaramaktadır. Örneğin bir fotoğraf ya da video üzerindeki yazıyı almak istiyorsunuz ve alamayorsunuz. Bu program ile bu mümkün olmaktadır.

appstore bağlantısı:

1630687682221.png

2- Neat Download Manager / ücretsiz

1630687786331.png

Windows üzerindeki internet download manager gibi çalışan Mac için indirme programıdır. Gayet kullanışlı bir programdır. Bazı eksiklikleri bulunsa bile indirme yaparken işinizi görecektir. Mesela internet download manager gibi toplu bağlantı ekleme özelliği yoktur. Tarayacı eklentileri ile beraber video sitelerinden inderme yapabilirsiniz. (örneğin:youtube)

Appstore üzerinden indirilmemektedir. Kendi sitesinden indirilmektedir.

indirmek için:

3- Jdownloader2 / ücretsiz

1630688607489.png

Jdownloader adından da anlaşılacağı gibi başka bir indirme programıdır. Windows, Linux, Mac üzerinde çalışmaktadır. Gayet kullanışlı uygulamalardan biridir. Ama youtube indirmelerinde başarısız olmaktadır. Eğer indirme sitelerinden premium hesaplarınız varsa bu uygulama ile çok güzel çalışmaktadır. Tavsiye ederim.

4- Copyclip / ücretsiz - Copyclip2 / ₺ 74,99
1630689276324.png
Copyclip aslında özelliği adından anlaşılan programlardan birisi :D. Kopyaladığınız verileri hafızasında tutuyor. İstediğiniz kadar veriyi hafızasında tutmaya yarıyor. Tabi istemediğiniz programlarda çalışmasını engelleyebilirsiniz. Bu program sadece yazı şeklinde olan verileri hafızasında tutmaya yarıyor. Ben ara ara kullanıyorum. Tavsiye ettiğim programlardandır kendisi. Yeni sürümünün ek özelliklerini tam bilmiyorum. Detaylı bir şekilde incelemedim. Ama yeni sürümü paralı olarak kullanıma sundular.

1630689262831.png

appstore bağlantısı:

copyclip:
copyclip2:

ibrahimyzr

Kayıtlı Kullanıcı
T.C. Onaylı
PopClip - Ücretli - ₺120
1633844531360.png
Bugünki uygulamamız popClip uygulaması. Normalde çok kullandığım bir uygulama değil. Ama içerisinde barındırdığı eklentiler ile gerçekten harika bir uygulama. App store üzerinden 120 TL vererek satın alabilirsiniz. Kendi sitesinde 150 tık kullanıma kadar izin veriyor ama ne kadar kullanışlı olur orası malum. Uygulamayı yüklediğinizde ikon olarak menü çubuğunda açılıyor. 25 tane eklentiyi aynı anda kullanabiliyorsunuz. 100'den fazla eklentiye sahip. Uygulamanın kullanışı şöyle sadece bir metin seçmeniz gerekiyor sağ tık vesair yapmanıza gerek yok. Direk kendisi wordde olduğu gibi menü çıkarıyor. Peki hangi eklentiler var? Kullanışlı eklentiler nelerdir?

Benim kullandığım eklentiler arasında yazıyı ekranda gösterme yani bir nevi büyüteç eklentisi var.

Screen Shot 2021-10-10 at 08.49.27.png
Bu şekilde.
Seslendirme eklentisi var ingilizce metinlerde güzel çalışmakta. Metini seçtiğiniz zaman kaç kelime, kaç harf olduğunu gösteren eklenti de var. Ana tarayıcı olarak hangi uygulamayı kullanıyorsanız o uygulama üzerinden metin arama, google çeviri, diğer çeviri uygulamaları, wikipedia araması, youtube araması, twitter araması, notlara ekleme gibi bir çok eklentisi var. Bir belge okurken işaretlemek istediğiniz yerler olabilir içerisine kuracağınız eklenti ile işaretleyebilirsiniz. Bir yazı yazarken küçük büyük vesair gibi yazıyı düzenlemek de çeşitli eklentileri bulunuyor. Benim başarılı bulduğum uygulamalardan ama 25 eklentiyi aynı anda kullanmak biraz az gibi gözüktü bana öyle olması uygulamayı stabil kullanmak adına yapılmış olabilir.
Eklentileri yüklemesi de kolay. Aşağıdaki bağlantıdan dosyalardan istediğinizi indirip çift tıkladığınızda direk olarak eklentiler kısmına ekliyor. Eklenti sayısı 25i geçince bazı eklentileri silmeniz gerekmekte yeni eklentileri yükleyebilmek için.

Eklentilerin detaylı listesi:

appstore bağlantısı:

1633845366957.png1633845374325.png

1633845471842.png

arcface

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.arcface.net
Mac üzerinde pencere yönetimi windowstaki gibi yok maalesef. O yüzden ek uygulamalar kullanmak zorunda kalınıyor. Bununla ilgili olarak ücretli ve ücretsiz uygulamalar:

1- Rectangle / Ücretsiz

Ekli dosyayı görüntüle 7611

indirme bağlantısı kendi sitesinden:
Ücretsiz bir masaüstü pencere yönetim uygulamasıdır. App store üzerinde bulunmamaktadır. Ücretsiz kullanmak isteyenler için ideal bir programdır.
Menüsü ise şu şekildedir:
Ekli dosyayı görüntüle 7612

2- BetterSnapTool / ₺27,99

Ekli dosyayı görüntüle 7613

Ücretli bir masaüstü pencere yönetim uygulamasıdır. Rectangle benzeri bir uygulamadır. Rectangle'a göre biraz daha kullanışlı bir uygulamadır. Rectangle da olduğu gibi özel tuş ataması yapabilirsiniz. Appstore üzerinden satın aldığınız takdirde bütün cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Appstore bağlantısı:

3- Swish / ₺39
Ekli dosyayı görüntüle 7614
Ücretli bir masaüstü pencere yönetim uygulamasıdır. Swish touchpad kullananlar için gerçekten çok kullanışlı bir uygulama. Deneme sürümünü kullanıyorum, satın almayı düşündüğüm uygulamalardan. Pencereleri rahat bir şekilde istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Appstore üzerinde bulunmamaktadır. Kendi sitesinden mail adresinizle lisans satın alabilirsiniz. Websitesinde kullanımı ile ilgili ufak bir videosu da mevcuttur. Swish biraz daha touchbar ve touchpad kullananlara hitap etmektedir. Buna alternatif olarak ise BetterTouchTool bulunmaktadır.
Websitesi:

4- Magnet / ₺74,99

Ekli dosyayı görüntüle 7615
Yukarıdaki uygulamaların içinde en pahalı olanı. Genel olarak aynı işlevi görmektedir. Bunu satın almak yerine rectangle ya da bettersnaptool kullanabilirsiniz. Tabii satın almadığım için aralarındaki farkı bilmiyorum. Ama yaptığım araştırmalara göre aşağı yukarı aynı özellikleri taşımaktadır.
Appstore bağlantısı:
Ben magnet satın aldım daha stabil sorun yaratmıyor gereksiz güç tüketmiyor varlığını bile hissetirmeden işini yapıyor ama çok kullanıyor muyum pek sayılmaz bir zaman sonra macos'un pencere mantığına alışınca artık tek ekrana hepsini sığdırmak yerine pencereleri kullanıyorsunuz. Birde zaten trackpad kullanıyorsanız köşeye sıkıştırmaktansa tek bir hareketle diğer ekrana geçmek daha pratik geliyor.

Ekran Resmi 2021-10-11 22.22.35.png

ibrahimyzr

Kayıtlı Kullanıcı
T.C. Onaylı
Ben magnet satın aldım daha stabil sorun yaratmıyor gereksiz güç tüketmiyor varlığını bile hissetirmeden işini yapıyor ama çok kullanıyor muyum pek sayılmaz bir zaman sonra macos'un pencere mantığına alışınca artık tek ekrana hepsini sığdırmak yerine pencereleri kullanıyorsunuz. Birde zaten trackpad kullanıyorsanız köşeye sıkıştırmaktansa tek bir hareketle diğer ekrana geçmek daha pratik geliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 7848
hocam dediğiniz gibi pencereler de gayet kullanışlı. windowstaki kullanıma alışanlar için bu tarz uygulamalar iyi oluyor aslında. Ben o yüzden bettersnaptool'u satın aldım magnet'a göre daha ucuz. aşağı yukarı aynı işlevi görüyor ikisi de :) böyle bir uygulama kullanmasanız bile mac'in kullanımı çok rahat.

5,689Konular
16,883Mesajlar
9,783Kullanıcılar
ctmhomestyleSon üye