NEDİR Kodlayarak Basit Bir Şekilde Kendi Özgün Oyununu Yap

BatuhanWasHere

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar, yine kodlama ile ilgili bir başlıkta buluşuyoruz... Bugün size kendi oyununuzu yapmayı göstereceğim. Hiçbir programa gerek yok. Elbette bir Among Us, Brawl Stars, GTA V olmayacak. Fakat sizin için güzel bir başlangıç olacak. İsterseniz başlayalım...

İlk olarak Batch dosyasında yapacağımı söyleyeyim. Batch dosyası oluşturmak için not defterini açın sonra kodlamayı yapın. Sonra ise Kaydet'e basın. Dosyanın türünü tüm dosyalar yapın. Dosyanın adının sonuna .bat yazın. Batch dosyanız hazır. Şimdi biraz nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. Öncelikle her oyunun iyi bir olayı bir serüveni vardır. Bu yüzden ne üzerine yapmak istediğinize karar verin. Ben bugün biraz bilim-kurgu yapmak istiyorum. Öncelikle kişinin adını alalım.
@echo off
color a
echo Seruvene hazir oyuncu kim?
set /p ad1=
echo SESLI MESAJ:
echo %ad1% merhaba, olaylar burada baya karisti. Yardimina ihtiyacim var...

Gibi bir başlangıç hiç fena değil. Heyecanlı, oyuncu ne olduğunu hemen anlamıyor. Bu en sevdiğim şeylerden biri. Geri kalanı kodları doğru kullanmaya bağlı ve tabi olayı da. Bir hikaye oyunu yapmak çok mantıklı bir seçim. Gelin devam edelim:
echo %ad1% lutfen gel, lutfen... AOHHHH Yardim!!!
echo dıt dıt dıt
echo Sen: Neler oluyor
echo Sen: Yoksa virüs...
echo Sen: olamaz!
echo Oraya gidecek misin?
echo 1= Git
echo 2= Bosver
choice /C:123456789 /M "Your choice [1-2]?
if errorlevel 1 goto 1
if errorlevel 2 goto 2

Olayları heyecanlandırmaya çalışmak önemli. Kişi keyif almalı bu yüzden olaya heyecan katın. Aynı zamanda oyuncuya seçim yapmasına izin verin.
:1
echo Gorunuse bir macera basliyor. Arabaya atla!
echo 2 saat sonra
echo Sen: buralar neden bu kadar bos ve... sessiz
goto devam
:2
echo Biliyor musun, uğraşamam...
echo tık tık
echo kapı calıyor komsu olmalı
echo aaaaaaaaah, imdat!!!!
echo Keske biraz daha uzun olsaydı...
pause

Evet arkadaşlar böyle gidebiliriz. Siz kendi oyunlarınızda zaten tüm konuları işleyebilirsiniz. Şimdi konuyu ilerletelim:

:devam
echo ne olmus burada burası sanki savas alanı gibi o virusu yapmamalıydım.
echo labaratuara gitmeliyim
echo LABARATUAR:
echo sanırım labaratuardayım... Girmeli miyim
echo 3= Gir
echo 4=Girme
choice /C:123456789 /M "Your choice [3-4]?
if errorlevel 3 goto 3
if errorlevel 4 goto 4
:3
echo Korkmuyorum, ben yaptım ben yok ederim
echo sadece tüm şehre hava yollu ilacı yaymalıyım
goto devam1
:4
echo Hayır istemiyorum geri donecegim
echo Hey sen kimsin ahahahahah imdat!!
echo Duyarlı olmak lazım
pause
:devam1
echo aha geliştirdiğimiz ilaç şimdi bunu havaya yaymalıyım... Güzel buna bastık mı bitecek
echo POW
echo ahahhh ne oluyor !?
echo Nasılsın dostum hah
echo Stein ama sen telefondan yardım istedin hatta sesli mesajda bir viruslu tarafından ısırıldın ve oldun...
Evet arkadaşlar size örnekleyerek anlatmaya çalıştım. Oyunun son halini cevap olarak yazarım. Oradan oynayabilirsiniz. Ben size örnek vermeye çalıştım. Eminim sizin daha özgün daha güzel çalışmaları olur. İyi çalışmalar...

5,690Konular
16,886Mesajlar
9,808Kullanıcılar
mustafa1980Son üye