Kendi tasarım fiyatlarımı nasıl belirlerim?

furkancakmak

Furkan Çakmak
Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle herkese merhaba! Ben Furkan. Üç yıl önce üniversite sınavlarımda konservatuvar yetenek sınavının ikinci aşamasını kazanamayınca bir sene daha hazırlanmaya karar verdim. Anadolu lisesi çıkışlıyım. Bu bir sene boyunca kendimi photoshop programını öğrenmeye verdim. Birçok tutorial videoları izledim.

Daha sonrasında gerek twitch için gerek youtube için görseller tasarlamaya başladım. Başlangıçta arkadaşlarım için yapıyordum. Gelişmeye devam ettikçe bu işlerden ücretli yaptıklarım oldu. Dijital ortamda logo tasarımları yapmaya başladım. Yaklaşık yedi aydır da küçük bir e-ticaret firmasının sosyal medya görsellerini tasarlıyorum. Pandemi sürecinde de illüstratör, after effects, premiere pro gibi programlara giriş yaptım. Ürün fotoğrafçılığı, sosyal medya uzmanlığı, dijital pazarlama uzmanlığı gibi sertifikalı eğitimler aldım. Birkaç ürün fotoğrafçılığı işini yaptım. Bir firma için 15 saniyelik hareketli instagram reklamı hazırladım ve bu reklamın optimizasyonunu yapıp instagramda yayına çıkardım.

Ancak tecrübeli abilerime bazı sorularım var. Tasarımcı Dayı videolarını bol bol izledim. Ben piyasayı düşüren insanlardan olmak istemiyorum.
Ücretlendirmeyi neye göre yapmalıyım?
Minimum istemem gereken ücretler nelerdir?
Müşterilerim ile çalışırken dikkat etmem konular nelerdir?
Freelance çalışırken vergilendirmeyi nasıl yaparım?
Müşteri ile sözleşme yapmam gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa nasıl bir sözleşme hazırlamalıyım?

Şuan aklıma gelen sorular bu kadar. Kıymet verip okuyan, değerli görüşlerini sunan herkese teşekkürler :)

5,689Konular
16,883Mesajlar
9,789Kullanıcılar