iPhone 12 serisinin 5G hızları neden farklı

furkancakmak

Furkan Çakmak
Kayıtlı Kullanıcı

Apple’ın en güçlü iPhone modellerinin barındıran iPhone 12 serisinin diğer bir önemli özelliği de ekosistemde ilk kez 5G teknolojisine yer veriyor oluşuydu. Destekleyen ülkelere 5G modem ile gidecek olan iPhone 12 serisi ne var ki her ülkede aynı hızı sunmuyor.

Sub-6GHz 5G nedir?

Bilindiği üzere akıllı telefon hücresel modemleri elektromanyetik radyo frekansları aracılığı ile havadan ses ve veri iletimi yapıyor. Farklı kablosuz iletişim araçları da bu frekansları kullandığı için çakışma olmaması adında frekanslar farklı bantlara ayrılmış.

5G teknolojileri günümüz 4G teknolojilerinden çok daha hızlı veri aktarım hızları sunuyor. Teorik olarak 5Gbps hızları konuşulsa da işler pratikte değişiyor. Bunun en büyük sebebi de mmWave ve Sub-6GHz frekansları.

Asıl 5G hızlarının mmWave 5G frekanslarında mümkün olduğunu söylemek gerek. 24GHz-40GHz arasındaki frekans bantlarını kullanan mmWave 5G teknolojisi yapılan testlerde 200Mbps hızlarına ulaşabilmeyi başarmış. Ayrıca çok kalabalık kullanıcı gruplarının kolayca üstesinden gelebiliyor.

MmWave teknolojisi çok hızlı olmasına rağmen bir veya iki blok yakındaki baz istasyonlarından verilebiliyor. Uzaklaştıkça avantajı kayboluyor ve hızlar yavaşlıyor. Ayrıca duvar, ağaç, kapı, pencere gibi engellerle karşılaşınca da yavaşlıyor. Üreticiler sinyal yönlendirme veya çoklu anten tasarımları ile bu engelleri aşmaya çalışıyor ancak henüz çok erken. MmWave 5G teknolojisi daha çok stadyum veya konser alanı gibi kalabalık grupların olduğu yerlerde kullanışlı.
Sub-6GHz 5G ise 1GHz bandındaki düşük frekanslar ve 3.4GHz-6GHz arasındaki orta frekansları kapsıyor. Sub-6GHz 5G uzak baz istasyonlarından 5G sinyalleri alabiliyor ancak dezavantajı hızların daha düşük olması. Yapılan testlerde 50Mbps hızlarının yakalandığı görülmüş ancak yine de 30Mbps sınırındaki 4G teknolojisinden daha hızlı. Üstelik en yaygın olarak kullanılan ekipmanlar Sub-6GHz teknolojisini temel alıyor.

Sub-6GHz 5G teknolojisi bu bakımdan merkezi ve kırsal alanlarda daha avantajlı. ABD’de pek çok şehirde Sub-6GHz 5G frekansları üzerinden 5G hizmeti sunuluyor. iPhone 12 serisinde de bu durum mevcut.
iPhone 12 serisinde çoğunlukla Qualcomm’un Sub-6GHz 5G modemi kullanılacak ancak Verizon ve AT&T operatörleri için mmWave 5G modemi tercih edilecek. Haliyle arada önemli bir hız farkı oluşacak ancak mmWave 5G frekanslarının çok yaygın olmaması nedeniyle bu şimdilik bir avantaj oluşturmuyor.
Kaynaklar hangi iPhone 12 modellerinde mmWave modeme yer verileceğini net olarak bilmiyor. Tüm modellerde ayrı versiyon olarak ya da sadece Pro modellerde yer alabilir. AT&T ve Verizon operatörlerinin önümüzdeki haftalarda yapacağı pazarlama kampanyasında bunun netlik kazanması bekleniyor.

Kaynak:

KimBuVolkan

Sahi kim bu?
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.yuuh.org
Teşekkürler, iPhone funlığına, 11 ile başladım, 12 çıkarsa alacağım dedim.. Şimdiyse kendime acıdım çünkü fiyatları üfff.. (Üf değilde işte kaba bi kelime olunca eklemedim.)

ama Nasanın teknolojilerini kullandıklarını duyunca "Ihg" demedim değil.. Almayı düşünmiyorum ama Aklımdaki şeytan ile küçük bir ihtişare yapabiliriz gibide gelmiyor değil.

5,689Konular
16,883Mesajlar
9,789Kullanıcılar