ÇÖZÜLDÜ İndesing Dergi Yapımı

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
selam arkadaşlar
bi dergi çalışmasında yer alıyorum derginin kapak tasarımını ps de yaptım ançak bunu indesinge nasıl atabilirim bilmiyorum :/
indesing da pdf e çevirdikten sonra kapağı ekleme falan geldi aklıma ama ..
yardımcı olabilecekler yazrsa çok sevinirim :))

eRRoNeoUs

Banlı Kullanıcı
indesigna psd ai jpg png eps pdf vb. formatları ekleyebilirsiniz
indesing sayfasının içine dosyanızı sürükleyip bırakarak yada ctrl+d kısayolu ile dosyanın yerini seçerek ekleyebilirsiniz.
sorunuzu detaylandırırsanız daha net bir cevap verebilirim

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com
selam arkadaşlar
bi dergi çalışmasında yer alıyorum derginin kapak tasarımını ps de yaptım ançak bunu indesinge nasıl atabilirim bilmiyorum :/
indesing da pdf e çevirdikten sonra kapağı ekleme falan geldi aklıma ama ..
yardımcı olabilecekler yazrsa çok sevinirim :))
File altında place(ctrl+D kısayolu) dan açılan pencerede show import options(içe aktarma seçeneklerini göster) seçili olacak şekilde dosyanızı açabilirsiniz.

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
indesigna psd ai jpg png eps pdf vb. formatları ekleyebilirsiniz
indesing sayfasının içine dosyanızı sürükleyip bırakarak yada ctrl+d kısayolu ile dosyanın yerini seçerek ekleyebilirsiniz.
sorunuzu detaylandırırsanız daha net bir cevap verebilirim
çözüm öneriniz için çok teşekkürler deneyecğim sorun olursa tekrar yardım isterim detaylı bir şekide şuan sorun çözüldü gibi duruyor :)

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
file> place yapınca png veya jpeg görüntü alabiliyorumm ama kesinlikle net olmuyor show import options ayarlarıyla oynasamda içe aktardıım görüntüler net olmuyor .ps de de a4 boyutunda hazırlıyorum id attığımda a 4 boyutunda :( sorunu anlayamadım ??

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
File altında place(ctrl+D kısayolu) dan açılan pencerede show import options(içe aktarma seçeneklerini göster) seçili olacak şekilde dosyanızı açabilirsiniz.

file> place yapınca png veya jpeg görüntü alabiliyorumm ama kesinlikle net olmuyor show import options ayarlarıyla oynasamda içe aktardıım görüntüler net olmuyor .ps de de a4 boyutunda hazırlıyorum id attığımda a 4 boyutunda :( sorunu anlayamadım ??

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com

eRRoNeoUs

Banlı Kullanıcı
sanırım sorun sayfalarda kullndığım resimleri pc den sildiğim için tekrar yüklemede sorun yaşıyor indesing tek çözüm ayfaları tekrar yapmak gibi :(
indesign link mantığı ile çalışır yani resimler dışarıda tutulur içeri gömülmez bu yüzden iş bittiğinde link hatası yoksa paketlemelisin işi bu içinde olan resim font vs bir klasöre toplar indd ve daha eski versiyonlar için idml dosyaları oluşturur bu şekilde başka bir bilgisayarda bu klasörü açtığında link hatası almazsın

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
indesign link mantığı ile çalışır yani resimler dışarıda tutulur içeri gömülmez bu yüzden iş bittiğinde link hatası yoksa paketlemelisin işi bu içinde olan resim font vs bir klasöre toplar indd ve daha eski versiyonlar için idml dosyaları oluşturur bu şekilde başka bir bilgisayarda bu klasörü açtığında link hatası almazsın
çok teşekkür ederim (y)

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar bi süredir üstünde çalıştığım dergide artık sona geldim matbaaya verilecek :) ve son kontrolleri yapmak istiyoorum bu konuda matbaadan önce kesinlikle bakmalısınız veya dikkat etmeniz gereken konlar şunlardır gibi önerileriniz varsa ve paylaşailirseniz çok mutlu olurum ?

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com
Merhabalar bi süredir üstünde çalıştığım dergide artık sona geldim matbaaya verilecek :) ve son kontrolleri yapmak istiyoorum bu konuda matbaadan önce kesinlikle bakmalısınız veya dikkat etmeniz gereken konlar şunlardır gibi önerileriniz varsa ve paylaşailirseniz çok mutlu olurum ?

Projenizi bitirdiğiniz için tebrik ederim. Aklıma gelenleri sıralayacak olursam;

*CMYK/RBG renk tonlamasına dikkat ediniz. Baskılarda CMYK kullanılır.
*Kullandığınız yazı karakterine CONVERT işlemi yaptığınızdan emin olun.
*TAŞMA ve KESME payı bıraktığınızdan emin olun.
*KIRIMLARA dikkat ediniz. Her matbaanın kırım şablonu farklı olabilir baskı yaptıracağınız matbaadan baskı öncesi kontrolünü sağlayın.
*Dosyanızın formatlarını ayarlayın. PDF, JPEG ve PNG tarz gönderim yapmayın. PDF nekadar vektörel olarak kabul görsede benim en dikkat ettiğim husustur. PDF Corel ve Illustrator gibi vektörel programlarda sorunsuz açılsada üzerinde yapılacak en ufak değişiklik LENS patlamasına neden olur ve baskıda sorun yaşamanıza sebebtir.
*KONTUR kullandıysanız obje haline getirmeyi unutmayın.
*Eğer GRADIENT kullandıysanız baskıda sorun yaşamamak için bitmap formatındada kaydınızı almayı unutmayın.
*DPI ayarınızı kontrol edin. 300DPI olması kaliteli baskı almanıza yardımcı olacaktır.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
Projenizi bitirdiğiniz için tebrik ederim. Aklıma gelenleri sıralayacak olursam;

*CMYK/RBG renk tonlamasına dikkat ediniz. Baskılarda CMYK kullanılır.
*Kullandığınız yazı karakterine CONVERT işlemi yaptığınızdan emin olun.
*TAŞMA ve KESME payı bıraktığınızdan emin olun.
*KIRIMLARA dikkat ediniz. Her matbaanın kırım şablonu farklı olabilir baskı yaptıracağınız matbaadan baskı öncesi kontrolünü sağlayın.
*Dosyanızın formatlarını ayarlayın. PDF, JPEG ve PNG tarz gönderim yapmayın. PDF nekadar vektörel olarak kabul görsede benim en dikkat ettiğim husustur. PDF Corel ve Illustrator gibi vektörel programlarda sorunsuz açılsada üzerinde yapılacak en ufak değişiklik LENS patlamasına neden olur ve baskıda sorun yaşamanıza sebebtir.
*KONTUR kullandıysanız obje haline getirmeyi unutmayın.
*Eğer GRADIENT kullandıysanız baskıda sorun yaşamamak için bitmap formatındada kaydınızı almayı unutmayın.
*DPI ayarınızı kontrol edin. 300DPI olması kaliteli baskı almanıza yardımcı olacaktır.

Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar
yazıyı convertleme işlemi eklediğim görseldeki gibi mi olacak ?
bir de dediğiniz gibi başlıklarda fazlasıyla kontur kullandım ama onu obje yapmayı göremedim convert seçeneklerinde bulamadım :(
teşekkürler şimdiden

Ekli dosyalar

• 1tıkner.png
    1tıkner.png
    80.6 KB · Görüntüleme: 12

eRRoNeoUs

Banlı Kullanıcı
yazıyı convertleme işlemi eklediğim görseldeki gibi mi olacak ?
bir de dediğiniz gibi başlıklarda fazlasıyla kontur kullandım ama onu obje yapmayı göremedim convert seçeneklerinde bulamadım :(
teşekkürler şimdiden
o şekilde değil ama dergi gibi yüksek yazı olan işlerde convertlemeni tavsiye etmem kullandığın fontları göndermelisin fontu convertleme (bence bu tabir yanlış ama corelden kalma sanırım) işlemi için ctrl+shift+O
Untitled-1.jpg
birde arkadan gördüğüm kadarıyla sola yaslı ve tireleme kullanmışsın bana göre pek hoş görünmüyor gibi yinede tercih meselesidir saygı duyarım.

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com
o şekilde değil ama dergi gibi yüksek yazı olan işlerde convertlemeni tavsiye etmem kullandığın fontları göndermelisin fontu convertleme (bence bu tabir yanlış ama corelden kalma sanırım) işlemi için ctrl+shift+O
Ekli dosyayı görüntüle 6908
birde arkadan gördüğüm kadarıyla sola yaslı ve tireleme kullanmışsın bana göre pek hoş görünmüyor gibi yinede tercih meselesidir saygı duyarım.
Convertleme yazı fontunun bozulmaması içindir, belirttiğiniz font gönderme işleminde hiçbir matbaa fontları yükleyeyim diye uğraşmaz ellerindeki tek iş sizin verdiğiniz iş değil sonuçta eğer kullandığınız font onlarda yüklü değil ise ve eski versiyon kullanıyorlarsalar fontda bozulma olacaktır bunun önüne geçmek için yazıları converlemek daha doğrudur.

Emine N. Binan

Kayıtlı Kullanıcı
Ekli dosyayı görüntüle 6908
öneriler doğrultusunda bitirdim çalışmayı herhangi bir sorun çıkmadı,teşekkürler :)

By_ALi

Sᴏɴᴜɴᴅᴀ öʟüᴍ ʙiʟᴇ ᴏʟsᴀ ᴅᴏɢ̆ʀᴜ ʏᴏʟᴅᴀɴ ᴀʏʀıʟᴍᴀ
Moderatör
Tebrikler. Bol kazançlar.

5,683Konular
16,874Mesajlar
9,750Kullanıcılar
obbproSon üye