Neler yeni

Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Illustrator bir özellik için yardım

Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Merhabalar. Illustratorda kullanmak isteyipde bulamadığım bir özellik için yardım istiyorum sizlerden. aradığım özellik Inkscape kullananlar bilir Patern along path özelliği bir resmi veya yazıyı bir çizgi üzerine yerleştirme işine yarıyor. bu özelliği kullanmamın sebebi karton bardak veya termos lar için baskı yaparken arc olarak eğik tasarlamak gerekiyor. inkscape de bunu patern along path eklentisi ile rahatlıkla yapabiliyordum fakat illustratorda yazıyı yerleştirmekden ziyade bir logoyu veya her hangi bir vectoru nasıl o çizgi üzerine yerleştireceğimi bulamadım. Warp tool ile denedim ama tam simetrik olmuyor veya tam oturtamıyorum. acaba bunu nasıl yapabilirim böyle bir yol varmı
 
Katılım
12 Şub 2020
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
maalesef tam olarak bu değildi. asağıda ttığım pdfde mavi çizgiler üzerine yerleştirmek istiyorum bunu ınkscape de çok kolay yapabiliyorum patern along path ile ama illustratorda bulamadım
 

Ekli dosyalar

  • termos baskı.pdf
    366.7 KB · Görüntüleme: 29
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
7
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Merhaba aynı şeyi bende çözmeye çalışıyorum. Aydınlatırmısınız öğrendiyseniz
 

sem10line

LogoMerkezi.com
Katılım
9 Ara 2020
Mesajlar
369
Tepkime puanı
330
Puanları
93
Yaş
31
Konum
Üsküdar/İstanbul
Web sitesi
www.logomerkezi.com
Pattern brush.

  • Draw 1 light and create a rectangle around it with no fill and no stroke. Move the rectangle behind the light artwork.
bulb


  • Drag all that to the Symbols Panel to create a symbol of it. (This step just makes editing the light easier later, and is not mandatory. To edit the light later, just double-click the Symbol in the Symbol Panel.).
  • Now that the light is a symbol... drag it from the artboard to the Brush Panel and choose Pattern Brush...
brush


  • Now just draw a path and click the brush in the Brush Panel.
Brush


  • You may need to double-click the brush in the Brush Panel and adjust some settings....
flip and aprox


Be aware, this brush is not set up with corner artwork. For this reason any sharp corners will not have lights on them, You'll want to use rounded corners to get the light pattern to appear. A brush with corners can be configured. However, creating corner artwork can be a very time-consuming and detailed processes and is not as easily described in a single post. If you need corners, I'd suggest a Google search for "Illustrator Pattern brush Corners tutorial". You'll find much more information than I can provide here regarding corners.

Additionally....

If you set the Colorization method to Hue Shift and then designate the color of your bulb as the Key Color....

shift


You can then change the color of the lights by simply changing the color of the stroke on your path.....

red

 
Üst Alt