Grafik Tasarımcının Arşivi Nasıl Olmalı?

yesari.sanat

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.yesarisanat.com
Arşivimdeki dağınıklık rahatsız edici bir boyuta ulaştı.
Ben de bu aralar kafayı bu işe taktım.
Bir grafik tasarımcı elindeki arşivi ne şekilde organize etmeli diye epeydir araştırıyorum.
En son olarak Marc Ashwell isimli birinin kendi klasörleme sistemine eriştim. (Klasör sistemini ekte paylaşıyorum.)
Sistemi ile ilgili bazı tereddütlerim olsa da genel olarak fena görünmüyor.
Bu organize sistemiyle ilgili konu ile ilgilenen tüm arkadaşların düşüncelerini merak ediyorum.
Deneyimlerinizi ve fikirlerinizi yazarken stock fotoğraflar, vektörler, program eklentileri, fontlar gibi tüm arşivi dikkate almanızı rica ediyorum.
Bunlarla ilgili tek tek yazabilirsiniz.
Mevzuun daha da somutlaşabilmesi için bir kaç soru da ekleyeyim:
1. Arşivimizi hangi ana başlık - alt başlık halinde organize etmeliyiz?
2. Arşivi kenara kaldırıp ihtiyaç halinde başvuracağımız arşiv, sürekli elimizin altında olacaklar şeklinde ayırmalı mıyız?
3. Dosyaları .rar şeklinde saklamak boyut tasarrufu sağlarken ön izleme konusunda sıkıntı doğuruyor. Bunu nasıl çözebiliriz? (.rar saklamak bazı dosyalarda 1/10 oranında bile tasarruf sağlıyor. Ama genel oran 1/3. Bu da arşivin 1 TB yahut 3 TB olması gibi bir farklılık oluşturabiliriyor.)
4. Arşivleme yaparken programlar kullanmalı mıyız? Yoksa işletim sisteminin klasör sistemi yeterli mi? (Adobe Bridge, Lightroom vs..programlar verimli kullanılabilir mi?)
5. Fontların ailelerine göre/ lisans durumlarına göre tasnifi gerekli mi? Bunun için Nexus Font, Font Base vb...programlar kullanmak nasıl bir kolaylık sağlar. (Sistem yükünü hafifleteceği bir gerçek burada daha çok arşiv organizasyonuna odaklanmalıyız.)

Bu sorulara doğrudan cevaplar da verebilirsiniz, genel bir değerlendirme de yapabilirsiniz.
Yeni başlayan arkadaşların fikirlerini, tecrübeli tasarımcıların da deneyimlerini paylaşmasını arzu ediyoruz.

NOT: Bu mevzuu ile ilgili nette epey bir araştırma yaptım. Bazı sonuçlara ulaştım. Ama birinci ağızdan deneyimler de benim için önemli.
Telegram grubundaki soruma da bazı yardımsever ağabeylerimden de cevap aldım. Burada da bir yoklama yapıp fikirleri toplayıp bir bütün olarak özet geçmeyi düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Creative Resources Folder.zip
    306.6 KB · Görüntüleme: 115

edremit

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
edremitweb.com
takipteyim

yesari.sanat

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.yesarisanat.com
Her grafikerin temel sorunu.. Konu güzel ama sonuca nasıl ulaşırız bilemem..
Takipteyim.. Teşekkürler.

Rica ederim.
Aslında sorunun nihai çözümü kişinin kendisinde.
Bu iş için kimseye kesin ve net çözümü bir başkası sunamaz. Bunun bilincindeyim.
Lakin başkaları nasıl yapıyor? Kendilerince buldukları çözüm neler? Bunları bilmek için uğraşıyorum.
Yeniden Amerika'yı keşfetmeye çalışmayalım diye çabalıyorum.

Faruk Akgün

Kayıtlı Kullanıcı
iview media pro programı ile bir sürü arşiv kataloglarım vardı, vektörel foto olarak 2 ana başlık altında kendimce katalog katalog ayırmıştım, her türlü uzantıyı tanırdı, malesef programın güncellemesi durduruldu catalina mac sistemde artık çalışmıyor, bende arayış içindeyim.

edremit

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
edremitweb.com

umutbeedir

Kayıtlı Kullanıcı
Ekte sunulan klasörler ve içerikler sayesinde kendi arşivimizin nasıl olması gerektiğini aslında görebiliyoruz. Teşekkürler :)

5,689Konular
16,883Mesajlar
9,789Kullanıcılar