Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara yanıt gönderebilirsiniz.

NEDİR Grafik Tasarım Nedir ve Ne İşe Yarar?

melisamacit

Yönetici
Katılım
5 Şub 2020
Mesajlar
2,293
Tepkime puanı
1,625
Puanları
143
1341md.jpgGrafik Tasarım, sanat ve teknolojinin yaratıcılık ile birleştiği görsel bir iletişim yöntemidir. Aynı zamanda mesaj aktarmak için görsel ögelerin kullanıldığı bir dildir. Nokta, çizgi, renk, doku vb. görsel ögeler harfleri; vurgu, zıtlık, hiyerarşi vs. bu dilin kurallarını oluşturur.

''Söz uçar yazı kalır'' atasözü grafik tasarımı çok iyi anlatır. Çünkü görsellerden oluşan mesajlar, izleyici tarafından etkileyicidir,kolay algılanır ve kalıcıdır. Görselleştirilen mesajlar içeren grafik tasarım ürünleri, bilgilerin görselleştirilerek kayıt altına alınmasını sağlar. Dahası grafik tasarım karmaşık olanı çözer. Nasıl mı? Birden çok mesajı bir görselle anlatabilir. Ve son olarak grafik tasarım her yerdedir ve herkes içindir. Nüfus cüzdanınızdan paraya, içtiğiniz suyun etiketinden yediğiniz ekmeğe kadar grafik tasarım ürünüdür.


Grafik tasarım basılı ve hareketli medya olarak farklı kullanım alanlarına yönelik görsel ürünleri içerir. Bunlar, basılı medyaya yönelik logo tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı, kitap, dergi, gazete gibi basılı yayın organları; hareketli medya tasarımına yönelik sinema jenerikleri, TV reklamları, arayüz tasarımları vb. ürünlerdir.


Siz de Grafik Tasarıma dair eklemek istediğiniz tanımlar veya örnek ürünlerinizi konu altına yorum olarak paylaşabilirsiniz. Sevgiler..☺

logo-light2.png
 
Üst Alt