Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Fotoğraf makineleri çeşitleri -1 ( kompakt fotoğraf makineleri )

Melisa

Yönetici
photo_2020-03-15_19-20-07.jpgKompakt Fotoğraf Makineleri
İlk olarak günümüzde en çok tercih edilen fotoğraf makinesi türü kompakt makinelerdir. Kompakt fotoğraf makineleri adından da anlaşılacağı üzere kolay taşınması amacıyla üretilmiş ufak boyutlu makinelerdir. Tatile gidenler, anı fotoğrafı çekmek isteyenler ve kolay kullanım arayan kişiler için biçilmiş kaftandır kompakt sınıf makineler. Genellikle cebe ya da çantanın küçük bir gözüne sığacak boyutlarda olurlar. Onların tercih edilebilir kılan da genellikle bu olur. Ancak teknolojinin ulaştığı ileri düzey sayesinde kompakt makineler de oldukça kaliteli fotoğraflar çekebilir hale gelmişlerdir.

Fiyatlarının SLR- Like ve SLR sınıfı cihazlara göre daha uygun olması ve kullanımlarının neredeyse hiçbir bilgi gerektirmemesi de kompakt makineleri ön plana çıkarmıştır. Üzerlerinde bulunan otomatik mod sayesinde kullanıcının fotoğraf çekerken yapması gereken tek şey deklanşöre basmaktır. Makine ortam şartlarına uygun olarak tüm ayarlarını yapmakta ve fotoğrafı çekmektedir. İşte kompakt fotoğraf makineleri ile diğer sınıflara ait modeller tam olarak bu noktada ayrılmaktadır. Kompakt fotoğraf makinelerinde tüm inisiyatif makineye aittir. Cihaz, sizin ayarlara dokunmanıza izin vermez. Siz en fazla sahne modunu seçebilirsiniz. Oysa SLR-Like ve SLR sınıfı cihazlarda kullanıcı fotoğrafın ayarlarına karışabilir. Bu da çekeceğiniz fotoğrafın tam olarak sizin istediğiniz kıvamda olmasını sağlayacaktır. Eğer fotoğraf çekimine dair yeterli bilginiz yoksa üst seviye makinelerin size sağlayacağı çok bir şey olmayacaktır. SLR alıp otomatik mod seçeneğinde kullanırsanız makinenin size sunacağı sonuçlar kompakt bir makineden çok da farklı olmayacaktır.

Kompakt Fotoğraf Makineleri Avantajları:

• Kompaktlarda, oldukça az ışıkta bile vizör görüntüsü parlaktır.
• Kompaktlar küçük, hafif ve taşınması kolay makinelerdir.
• Tam otomatik modelleri size “nişanla-ve-çek” fırsatı verirler. Amatör ve şipşak çekimler için idealdir.
• Yansıtmalı aynası olmadığı için çekim sırasında daha sessizdir.
• Kompaktlar her enstantanede flaşla kullanılabilir.
• Birçok fotoğrafçı elle ayarlanabilen kompaktlardaki net ayarı sistemini tercih etmektedirler.

Kompakt Fotoğraf Makineleri Dezavantajları:
• Birçok kompakt makinenin en büyük zayıflığı yakın çekimlerdeki paralaks hatasıdır.
• Kendiliğinden flaşı olan birçok modelde çekilen insan resimleri “kırmızı-göz” oluşturmaya yatkındır.
• Konuya objektiften bağımsız bir vizörden baktığınız için objektifin önünü kapatmışsanız bunu fark edemezsiniz.
• Objektife takılan filtrelerin etkileri vizörden görülmez.
• Kompakt fotoğraf makinelerini, elleri büyük olan insanların rahatça kullanması zordur.
 
Teşekkürler paylaşım için, kompakt makineleri fotoğrafa hobi olarak başlamayı düşünüp, karar veremeyenler için öneririm. Örneğin zamanında Canon Sx150 çok popülerdi, manuel ayarlama olanakları fazla idi. O tarz bir makine ile başlamak şu açıdan mantıklı, baktınız sizin için artık hoşunuza gitmeyen bir hal aldı fotoğrafçılık, o halde fazla maddi zararınız olmaz. Eğer devam edecekseniz üst segmentlere geçersiniz.

Bu arada günümüzde telefon kameraları kompakt makinelerden iyi vaziyette. Tabi ucuz olanları kastediyorum. Fakat mesela Sony Rx100 harika bir kompakt makinedir. Özellikle video için uğraşıyorsanız, vlog vs. çekimler yapıyorsanız, hatta kendi çapınızda kısa klipler çekiyorsanız, harika bir seçenektir. At cebe götür küçüklüğünde ve video kalitesi gerçekten o boyuta göre inanılmaz seviyede. Tabi fiyat olarak DSLR ve Aynasız makinelere rakip konumda. :)
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap