ÇÖZÜLDÜ Font'u ticari olarak kullanma

İsraGrafik

İsraGrafik
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.instagram.com
Merhaba.
Aşağıda bulunan iki yazı fontunu ücretsiz bir şekilde indirdim.
Fakat ticari olarak kullanmamda bir sakınca var mıdır?

Bettrisia Script Regular font
Rhetoric Light Italic font

Mahmut

Moderatör
Anladığım kadarıyla bu fontlar ücretli fontlar, tam olarak nasıl kullanacaksınız bilmiyorum ama herhangi bir kurumsal şirket için veya buna benzer üst düzey bir firma, kuruluş vs. bu tür yerlerin işleri için kullanacaksanız sorun çıkabilir ama daha çok sosyal medya, küçük işletme vs. bu tür küçük işler için kullanacaksanız sorun çıkacağını zannetmiyorum en azından Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde sorun çıkacağını düşünmüyorum ama yine de en doğrusu kullanmamak, ücretli olan bir şeyi bir şekilde ücretsiz elde edip ve bundan para kazanmak çok fazla etik bir davranış değil tavsiye etmiyorum, bu şekil para kazanan illa ki vardır belki şu zamana kadar bir sorun ile karşılaşmamışlardır ama en doğrusu ticari amaçlı kullanmamak.

İsraGrafik

İsraGrafik
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.instagram.com
Açıklamanız için teşekkür ederim.
Örneğin ücretli fontlardan birini siz indirmiş ve benimle paylaşmışsınız. Lisansı sizde ama ben de logo tasarımında kullansam herhangi bir sorun olur mu?

Mahmut

Moderatör
Örneğin ücretli fontlardan birini siz indirmiş ve benimle paylaşmışsınız. Lisansı sizde ama ben de logo tasarımında kullansam herhangi bir sorun olur mu?
Sonuç olarak lisans bana ait, bir şey değişeceğini zannetmiyorum dediğim gibi kullanmamak daha doğru olur ama yine de siz bilirsiniz.

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com
Merhaba.
Aşağıda bulunan iki yazı fontunu ücretsiz bir şekilde indirdim.
Fakat ticari olarak kullanmamda bir sakınca var mıdır?

Bettrisia Script Regular font
Rhetoric Light Italic font
Logo yapımında kullanırken Font üzerinde oynama yapıyorsanız eğer istediğiniz fontu rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Logo tasarımlarında kullanılan fontlarda oynama yapılıp convert edildikten sonra font görümünden çıkıp vektörel olduğu için yasal olarak bir sorun yaşamazsınız. yaşayacağınız tek sorun müşteriniz fontu kullanmak istediğinde sizden fontu ister ise sorun olabilir oda şu şekilde siz kullandığınız fontu gönderseniz bile logodaki görünümü yakalayamayacağı için kullanmaktan vazgeçer yada sizi uğraştırır.

Size tavsiyem kurumsal olarak bir logo çalışması yapacaksanız ve font üzerinde oynama yapmayacaksanız kullanmak istediğiniz fontu direk satın alarak kullanmalısınız.

Eğer birisi açık olarak satın aldığı fontu paylaşırsa tüm sorumluluk o kişidedir. Satın alımlarda oluşan lisans kodu tek bir kişiye aittir, izinsiz kullanımı yasaktır. Kendi rızası içerisinde paylaşımını yapıyorsa kullanımda yasal olarak hiçbir hükmü yoktur. @Mahmut arkadaşımızın dediği kullanmamanız kelimesi için bu fontu kendi paylaşmamalıdır. Eğer siz illegal yollar ile Mahmutun satın almış olduğu fonta ulaşmış olsaydınız ozaman size bu terimi kullanabilirdi. Paylaşımlar şahısların kendi hür iradesi ile oluduğu sürece kullanımlarda hiçbir şekilde hak talep edilemez. Bu yüzden Forumumuz içerisinde yada başka kaynaklardan paylaşılmış olan (illegal olmayan) her fontu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

5,684Konular
16,875Mesajlar
9,752Kullanıcılar
tolgasazakSon üye