Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Evde Hareketsiz Kalmamak İçin: 7 Aletsiz Egzersiz

Herhangi bir spor aletine ihtiyaç duymadan sizde bu hareketleri yapabilirsiniz.

1. Squat

istock-688265362.jpg


Evde egzersiz sırasında kolaylıkla yapabileceğiniz, ön bacakları, arka bacakları ve kalçayı çalıştıran squat aslında çok basit. Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve kalçanızı hafif dışa verip sırtınızı da dik tutarak sandalyeye oturur gibi çömelip kalkın. 10-12 kez tekrarlayacağımız bu hareketi yaparken öne doğru eğilmemeye dikkat edin.

2. Plie Squat

istock-910839444.jpg


Squat kadar etkili bir hareket olan plie squat da popo ve bacakları sıkılaştırmak isteyenler için ideal bir hareket. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve ayaklarınızı uçları dışarı bakacak doğru çevirin. Bu harekette normal squat’tan farklı olarak bacaklarınızı yana doğru daha fazla açmanız gerekiyor. Sırtınızı dik tutarak yine sandalyeye oturur gibi yavaş hareketle çömelip kalkın. 10-12 kez yapacağınız hareket esnasında karın kaslarınızı ve poponuzu sıkmayı unutmayın. Hareketi dilerseniz elinize top ya da herhangi bir ağırlık alarak da yapabilirsiniz.

3. Crunch

istock-599780186.jpg


Evde egzersiz yaparken karın kaslarınızı çalıştırmak istiyorsanız crunch size mükemmel sonuçlar verecektir. Yere sırt üstü uzanın, dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı topuktan yere basın. Ellerinizi baş arkasında birleştirerek üst gövde kısmınızı havaya kaldırın. 15 kez yapacağınız hareketi yaparken boynunuzu kasmamaya, dirseklerinizi bükmemeye, tamamen üst gövde kısmını kaldırmaya ve karın kaslarınızı sıkmaya özen gösterin.

4. Bridge

istock-836213036.jpg


Bridge adı verilen bu hareket, tamamen kalça ve üst bacaklarınızı çalıştırıyor. Mükemmel bir popo için mutlaka uygulamanız gereken bu egzersiz için yere sırt üstü uzanın. Ellerinizi kalçanızın iki yanına gelecek şekilde yere koyun. Bacaklarınızı bükerek kalça hizanızda açın ve sadece kalçanızla üst bacaklarınızı yukarı kaldırıp indirin. 10 kez yapacağınız bu hareket boyunca üst gövdenizi oynatmamaya ve karın kaslarınızı sıkmaya dikkat edin.

5. Dağ Tırmanışı

istock-875230104.jpg


Kalp ritminizi hızlandıracak ve yağ yakmayı kolaylaştıracak bu hareket sayesinde evde egzersiz yaparken metabolizmanızı canlı tutacaksınız. Bildiğiniz şınav pozisyonunu alın, kollarınızı düz bir şekilde omuz hizanızda açın ve ellerinizi yere bastırın. Dirseklerinizi kırmadan kalçanızı ve alt gövdenizi kaldırarak önce bir bacağınızı sonra diğer bacağınızı kendinize doğru çekin ve tırmanış hareketini 30 saniyede tamamlayın. Bacaklarınızı düz bir şekilde kendinize çekebileceğiniz gibi çapraz olarak da çekebilirsiniz.

6. Zıplamalı Lunge

istock-507293124.jpg


Karın kaslarınızı, bacaklarınızı, kalçanızı hatta kollarınızı bile aynı anda çalıştırabilecek zıplamalı lunge hareketi nabzınızı da yüksek tutacaktır. Öncelikle iki bacağınızı omuz genişliğinde açıp vücudunuzu dik tutarak başlangıç pozisyonunuzu alın. Sonrasında sırayla bir bacağınızı öne doğru kırın zıplayarak bacak değiştirin ve aynı öne kırma hareketini diğer bacağınız için tekrarlayın. Bu hareketi 30 saniye boyunca tekrarlayın.

7. Plank

istock-822629418.jpg


Evde egzersiz hareketleri arasında plank gözünüze en kolay olanı gelebilir ancak unutmayın ki tek bir plank hareketi ile bütün vücudunuzu aynı anda çalıştırmış olacaksınız. Yere yüz üstü yatın ve dirseklerinizi kırarak omuz hizanızda yere paralel koyun. Sadece ayak uçlarınızı yere değdirerek sırtınızı hiç bükmeyecek şekilde bütün vücudunuzu yerden kaldırıp indirin. Kondisyonunuza göre 15 ile 30 saniye arasında yapacağınız bu hareketi yaparken belinizi hiçbir zaman içe doğru bükmemeye, vücudunuzu düz bir çizgi gibi tutmaya, karın kaslarınızı sıkmaya ve düzenli bir şekilde nefes alıp vermeye dikkat edin.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap