Bütçe 7000₺ civarı laptop önerisi

ahmet.de

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba, bir arkadaşımın laptopa ihtiyacı var. Kendisi gazetecilik okuyor, eğitim süreci ve sonrasında da iş hayatı için devamlı olarak Adobe İnDesign ve Adobe Premiere Pro kullanacak. Bu programları kullanmak için ideal bir bilgisayar tavsiye edebilir misiniz? Ya da şöyle sorayım: Bu programları rahat bir şekilde kullanabilmem için alacağım laptoptaki asgari özellikler ne olmalı? Bütçe: 7000 civarları, belki 8000'e çıkabilir.

arcface

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.arcface.net
Cihaz söylemek doğru olmaz dikkat etmen gerekenleri söyleyebilirim ama

ekran kartı ve işlemci

minimum i5 tercih etmelisin H segment olmasına dikkat et ekran kartı da minimum gtx olmalı sana gtx 1660 rtx 2060 felan demeyeceğim sadece minimum tutman gereken gereksinimi söylüyorum.

işlemciyi i5 h serisi veya 7 nesil h serisi ister 9 nesil h serisi sana kalmış tercih edeceğin daha sonra sonra

cd-rom olan bir cihaz tercih etsin ki ilerde söküp soketi ekstra hdd olarak kullanabilsin günümüzde bir çok cihaz artık cd-rom'suz bunun olmaması iyi gelebilir fakat o çok büyük bir ekstradır yedek disk takman için

ram 16 olmalı 32 olmalı demeyeceğim 2 veya 4 soketli bir anakart olsun ram sonradan alıp takviye yapabilsin yani münkün olduğunca düşük bir ram'li cihaz tercih etsin ilerde ekstra alabileceği şeyler bunlar

son olarak disk 1 tb disk 2tb yada disk ssd bu gibi şeylere girmesin 250 gb'lık bir hdd takılı olanları var onları tercih etsin bunun sebebi taktıkları hdd'ler aşırı yavaş oluyor ssd bile alsan 400 küsür yazma ve okumaya sahip oluyor yani çöp diskler takıyorlar yani ne kadar düşük tutarsan fiyatta o kadar uygun olur

Bu dediklerime uygun bir sistem yaptı ise bundan sonra elde kalan para ile internetten ram sipariş etsin hata 2 inci el bile alabilir ram tamir edilen bir şey değil yani bozulursa atılır bu yüzden 2 inci el alacağın bir ram sıfırdan tek farkı yarı hatta 3/1 fiyatta olmasıdır çalışır olması yeterli

disk işine gelecek olursak onu 2 inci el almasın onda bad sector olayı var eğer test etmeyi bilmiyor ise 2 inci elden uzak dursun onu sıfır internetten sipariş etsin onu alırken de dikkat edeceği şey okuma ve yazma hızı akıcı şekilde hiç bir engel olmadan kullanmak istiyor ise minimum 600 okuma ve 600 yazma hızı olanları tercih etsin ssd'ler yazma hızlarına göre fiyatları değişir çok pahalıdır ama harcadığın para ya değer

Dediğim mantıkta toplar ise 15-20 bin liralık bir cihaza kafa tutacak bir pc toplamış olur benim ilk bilgisayarım *****lık edip öneri üzerine adlığım bir bilgisayardı üstünde 3-4 yıl geçtikten sonra bu işleri daha iyi kavradıktan sonra söylediğim mantık da bir cihaz topladım ve şuan hem video çekebiliyor hem video düzenleyebiliyor hem de çok ağır yazılım programlarını idelerini akıcı halde kullanabiliyorum. Sana şu cihazı al demek yanılmak olur ben sana nelere dikkat edeceğini söylüyorum gerisi sende.

5,689Konular
16,883Mesajlar
9,790Kullanıcılar
TaytaySon üye