Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

NEDİR "Arts and Crafts" Sanat Akımı ve Grafik Tasarıma Etkileri

Melisa

Yönetici
420d72d01937a7446ab987a7e6446468.jpg

Sanayi devrimiyle mekanik üretim ön plana geçmiş, el sanatları gerilemiştir. Arts and Crafts hareketi de bu devrimin sosyal, ahlaksal ve sanatsal karmaşasına bir karşı çıkış olarak doğmuştur. Hareketin öncüsü William Morris, Victoria devrinin ucuz ve kötü seri üretim mallarının niteliksizliğini vurgulayarak geçmişin el sanatlarına dönmeyi amaçlamış, ancak sonuçta geleceğe yön veren tasarımlar yapmıştır.
s1200.jpg

Hareketin ilham kaynağı, yazar ve sanatçı olan John Ruskin'dir. ''Mimarlığın Yedi Lambası'' isimli kitabında sanatçının sanatını yaratıcıya adaması gerektiğini savunmuştur. Sanatçının bunu yapmasının, Çin Sanatını kendi elleriyle meydana getirmesini mümkün kılacağını savunmuştur. Orta Çağ anlayışıyla el sanatlarını teşvik etmiştir.e2fd500e0ee97d4b5235eadd3b6b961e.jpg
William Morris, Mimar Philip Webb ile Red House isimli kendi evinin projelendirilmesinde mobilyaların hazırlanmasını, vitray ve duvar kilimlerinin tasarlanmasını ve uygulama aşamasını yapmış; daha sonra kurduğu sanat - dekorasyon firmasında mobilya, dokuma, boyama, vitray, seramik ve el sanatçılarını bir araya getirmiştir. Duvar kağıdı, halı, tekstil desenleri ve duvar kilimi tasarlayarak büyük bir ün kazanmıştır. Morris'in başlıca ilham kaynakları; bitki, kuş ve hayvan motifleri olmuştur.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap