Neler yeni

Welcome to 1tik.net | Yeni Nesil Paylaşım Platformu

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

NEDİR "Arts and Crafts" Sanat Akımı ve Grafik Tasarıma Etkileri

Melisa

Yönetici
Katılım
5 Şub 2020
Mesajlar
2,293
Tepkime puanı
1,625
Puanları
143
Konum
Samsun
Web sitesi
www.1tik.net
420d72d01937a7446ab987a7e6446468.jpg

Sanayi devrimiyle mekanik üretim ön plana geçmiş, el sanatları gerilemiştir. Arts and Crafts hareketi de bu devrimin sosyal, ahlaksal ve sanatsal karmaşasına bir karşı çıkış olarak doğmuştur. Hareketin öncüsü William Morris, Victoria devrinin ucuz ve kötü seri üretim mallarının niteliksizliğini vurgulayarak geçmişin el sanatlarına dönmeyi amaçlamış, ancak sonuçta geleceğe yön veren tasarımlar yapmıştır.
s1200.jpg

Hareketin ilham kaynağı, yazar ve sanatçı olan John Ruskin'dir. ''Mimarlığın Yedi Lambası'' isimli kitabında sanatçının sanatını yaratıcıya adaması gerektiğini savunmuştur. Sanatçının bunu yapmasının, Çin Sanatını kendi elleriyle meydana getirmesini mümkün kılacağını savunmuştur. Orta Çağ anlayışıyla el sanatlarını teşvik etmiştir.e2fd500e0ee97d4b5235eadd3b6b961e.jpg
William Morris, Mimar Philip Webb ile Red House isimli kendi evinin projelendirilmesinde mobilyaların hazırlanmasını, vitray ve duvar kilimlerinin tasarlanmasını ve uygulama aşamasını yapmış; daha sonra kurduğu sanat - dekorasyon firmasında mobilya, dokuma, boyama, vitray, seramik ve el sanatçılarını bir araya getirmiştir. Duvar kağıdı, halı, tekstil desenleri ve duvar kilimi tasarlayarak büyük bir ün kazanmıştır. Morris'in başlıca ilham kaynakları; bitki, kuş ve hayvan motifleri olmuştur.
 
Üst Alt