ÇÖZÜLDÜ Adobe Illustrator ile Export Etme

Oguzhanyz

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhaba Adobe illistrator programını yeni yeni öğrenmekteyim program da logo yapıp Export ederken nelere dikkat etmem gerekiyor. Yaptığım logoyu Export edip png olarak aldığım da logoya yakınlaşınca piksel piksel oluyor cmyk ve 300 dpi olmasına rağmen, atladığım bir yer mi var yardımlarınızı bekliyorum.

eRRoNeoUs

Banlı Kullanıcı
png değilde eps pdf tarzı vektörel bir tabanda çıktı almalısın tabi işin içerisinde bitmap tabanlı resim kullandıysan yine pikselleşme görebilirsin

Oguzhanyz

Kayıtlı Kullanıcı
herhangi bir resim kullanmıyorum yapılan logolar müşterilere teslim edilirken png olarak da veriliyor biraz pikselleşmesi normal mi peki

eRRoNeoUs

Banlı Kullanıcı
örnek olarak atarsan daha net olur pikselleşmeyi görmek açısından % kaç yaklaşınca sorun başlıyor? illustrator dosyanın boyutu ne?

Oguzhanyz

Kayıtlı Kullanıcı
Şuan atamam ama yüzde 80 gibi yaklaşınca oluyor abartı bi pikselleşme değil ama

Oguzhanyz

Kayıtlı Kullanıcı
2526 piksel 48 KB

Ekli dosyalar

• ABE8710B-F329-4405-B4A2-38E896A6719A.jpeg
    ABE8710B-F329-4405-B4A2-38E896A6719A.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 12

Mahmut

Moderatör
Arkadaşlar merhaba Adobe illistrator programını yeni yeni öğrenmekteyim program da logo yapıp Export ederken nelere dikkat etmem gerekiyor. Yaptığım logoyu Export edip png olarak aldığım da logoya yakınlaşınca piksel piksel oluyor cmyk ve 300 dpi olmasına rağmen, atladığım bir yer mi var yardımlarınızı bekliyorum.
Merhaba, .png, .jpg gibi bitmap tabanlı görüntü dosyası kullanıyorsan her türlü yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemlerinde görüntü bozulur, vektör tabanlı kaydetmek için .ai ve .eps şeklinde kaydedebilirsin ayrıca ''alt+shift+ctrl+s'' kısa yolu ile web için kaydet seçeneğini kullanarak tüm ayarları maximum yaptıktan sonra jpeg ve png şeklinde yüksek kaliteli kaydedebilirsin ama yine de yukarıda belirttiğim gibi bu dosya biçimleri bitmap tabanlı olduğu için yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemlerinde görüntü bozulur. ''Export As'' seçeneği ile de .svg, .tiff, .jpg, .png... şeklinde de kaydedebilirsin son olarak birden fazla artboard varsa ve sadece istediğin artboardları dışarı aktarmak istiyorsan ''alt+ctrl+e'' kısa yolu ile istediğin artboardları seçerek dışarı aktarabilirsin.

Yaptığım logoyu Export edip png olarak aldığım da logoya yakınlaşınca piksel piksel oluyor cmyk ve 300 dpi olmasına rağmen, atladığım bir yer mi var yardımlarınızı bekliyorum.
Yaptığın çalışmayı baskıya göndermeyeceksen dijital ortamda kullanacaksan ''cmyk'' renk modunda kaydetmene gerek yok ''cmyk'' renk modu matbaacılıkta kullanılan bir şey, dijital ortamda kullanacaksan eğer dpi çok da önemli değil bence 300 olsa da olur olmasa da olur dijital ortam için ''rgb'' renk modunda kaydetmen yeterli olur eğer ki baskıya gidecekse 300 dpi ''cmyk'' renk modunda kaydetmen gerek matbaacıya .pdf, .ai, .eps dosyalarından bir tanesini vermen yeterli olur diye düşünüyorum.

Mahmut

Moderatör
Şuan atamam ama yüzde 80 gibi yaklaşınca oluyor abartı bi pikselleşme değil ama
%80 civarlarında pikselleşmesi gayet normal bence, dediğin gibi abartı bir pikselleşme yoksa çok fazla sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Oguzhanyz

Kayıtlı Kullanıcı
Çok teşekkür ederim arkadaşlar sağolun yardımlarınız için

5,684Konular
16,875Mesajlar
9,752Kullanıcılar
tolgasazakSon üye