SORU 10-20 metrelik çalışmalar için matbaaya nasıl bir dosya verilmeli?

jandakanads

Kayıtlı Kullanıcı
Selamlar. Örneğin 20 metreye 180 santim bir tasarım yapmalıyım bu tasarım doğal olarak İllustrator'de hata yapıyor çok büyük dosya boyutu diye ve bu tasarım matbaaya gidecek. Ben kendi bildiğim yöntem ile 2000 cm / 10 ve 180 cm / 10 yaparak küçülttüm bu projeyi. Matbaa bu vektörel çıktıyı PDF veya EPS olarak aldığında kendi mi istediğimiz boyutta basacak projeyi büyütüp yoksa ben projeyi 20 metreye 180 santim gibi bir boyuta bilmediğim bir yöntemle mi teslim edeceğim? Ne yapmalıyım ve matbaada ne kadar az uğraştırmalıyım insanları?

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com
Yanlış bilgi vermek istemem ama bildiğim kadarıyla sizi bilgilendirmek isterim.
Her matbaa makinası farklılık gösterir kimi makinalar 8 renk baskı yaparken kimileri 4 renk baskı yapar(genel çogunlukla matbaaların kullandığı). Makinaların maksimum kağıt ölçüsü bulunmaktadır, 8 renk baskı makinası kullanan bir matbaada maksimum kağıt ölçüsü 72x103 cm iken 4 renk makinalarda ise 72x102 cm dir. Sizin Belirttiğiniz ölçüde parça parça olacaktır bu konuda baskı yaptırmayı düşündüğünüz matbaa ile iletişime geçerek sorununuzu iletebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

*Vektörel programlarda çalışma alanında sorun olmamakla beraber DPI arttırılarak çalışma alanının büyüklüğü değişecektir. Çalışma dosyanızın boyutununda yüksek olma ve yeterli saklama alanın olmaması ihtimalide sizin belirttiğiniz hatayı almanıza neden olacaktır.

*Önerim belirttiğiniz gibi kendi bildiğiniz yöntem ile çalışma dosyasını ayarlamanız ve baskı yapacak matbaaya gerçek boyutları iletmenizdir, Birçok baskı işimde bu şekilde çözümü bulmaktayım, Çalışma dosyasını gönderiyorum ve basılmasını istediğim boyutları belirtiyorum.

jandakanads

Kayıtlı Kullanıcı
Her matbaa makinası farklılık gösterir kimi makinalar 8 renk baskı yaparken kimileri 4 renk baskı yapar(genel çogunlukla matbaaların kullandığı). Makinaların maksimum kağıt ölçüsü bulunmaktadır, 8 renk baskı makinası kullanan bir matbaada maksimum kağıt ölçüsü 72x103 cm iken 4 renk makinalarda ise 72x102 cm dir. Sizin Belirttiğiniz ölçüde parça parça olacaktır bu konuda baskı yaptırmayı düşündüğünüz matbaa ile iletişime geçerek sorununuzu iletebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

*Vektörel programlarda çalışma alanında sorun olmamakla beraber DPI arttırılarak çalışma alanının büyüklüğü değişecektir. Çalışma dosyanızın boyutununda yüksek olma ve yeterli saklama alanın olmaması ihtimalide sizin belirttiğiniz hatayı almanıza neden olacaktır.

*Önerim belirttiğiniz gibi kendi bildiğiniz yöntem ile çalışma dosyasını ayarlamanız ve baskı yapacak matbaaya gerçek boyutları iletmenizdir, Birçok baskı işimde bu şekilde çözümü bulmaktayım, Çalışma dosyasını gönderiyorum ve basılmasını istediğim boyutları belirtiyorum.
Teşekkür ederim, dediğiniz gibi matbaa ile ilk önce iletişime geçip istedikleri gibi çıktı alayım.

Bahadır

Üslubun kişiliğindir.
Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
www.bahadirozgur.com
Selamlar. Örneğin 20 metreye 180 santim bir tasarım yapmalıyım bu tasarım doğal olarak İllustrator'de hata yapıyor çok büyük dosya boyutu diye ve bu tasarım matbaaya gidecek. Ben kendi bildiğim yöntem ile 2000 cm / 10 ve 180 cm / 10 yaparak küçülttüm bu projeyi. Matbaa bu vektörel çıktıyı PDF veya EPS olarak aldığında kendi mi istediğimiz boyutta basacak projeyi büyütüp yoksa ben projeyi 20 metreye 180 santim gibi bir boyuta bilmediğim bir yöntemle mi teslim edeceğim? Ne yapmalıyım ve matbaada ne kadar az uğraştırmalıyım insanları?
Merhaba; 20 m. x 180 cm işten bahsediyorsunuz.. Keşke böyle bir baskının nerede kullanılacağını da belirtseydiniz.. =) Ciddi merak konusu..

sem10line

arkadaşımız doğru bilgiler paylaşmış..
Siz iş ne olusa olsun.. her zaman baskı yapılacak yüzeye göre hareket etmelisiniz..
İşin kaç ebatlarda baskıya gireceğini bilmek ve ona göre kesim ve birleşim oranlarını ayarlamalısınız..
Siz işi tam baskıya gönderirseniz baskı yapacak matbaa işi kabul etmemeli zaten.. Onların sizi yönlendirmesi gerek..

İyi çalışmalar dilerim..

aymoon.design

Kayıtlı Kullanıcı

Offset baskı türünü anlatmaya çalıştığınızı varsayarak;
105x145 makinamız mevcut, maksimum ölçü bu şekilde.

Arkadaşın bahsetmek istediği olay sanırım rulo / bobin mantığı ile basılıyor 100*X uzunlukta iş gönderebilirsiniz. İşi gönderirken ufaltacak iseniz fotoğraf ve import ettiğiniz diğer "rasterize" edilmiş objelerin tamamını ek klasör olarak gönderip, çalışmayı istediğiniz oranda küçültüp(1/10,1/100 vs) baskı firmasına çalışma(paket),raster objeler şeklinde iletmenizi tavsiye ediyorum.

sem10line

LogoMerkezi.com
Moderatör
T.C. Onaylı
Web sitesi
www.logomerkezi.com
Offset baskı türünü anlatmaya çalıştığınızı varsayarak;
105x145 makinamız mevcut, maksimum ölçü bu şekilde.

Arkadaşın bahsetmek istediği olay sanırım rulo / bobin mantığı ile basılıyor 100*X uzunlukta iş gönderebilirsiniz. İşi gönderirken ufaltacak iseniz fotoğraf ve import ettiğiniz diğer "rasterize" edilmiş objelerin tamamını ek klasör olarak gönderip, çalışmayı istediğiniz oranda küçültüp(1/10,1/100 vs) baskı firmasına çalışma(paket),raster objeler şeklinde iletmenizi tavsiye ediyorum.
Bilgilendirme için teşekkürler bende bildiğim baskı makinalarına biryenisini eklemiş oldum.

jandakanads

Kayıtlı Kullanıcı
Selamlar tekrar herkese. Şöyle çözdüm olayı; kendi yöntemim ile normal projenin boyutlarını x/10 yaptım (tabi yine bleed, trim vs ayarlıyorsunuz böldüğünüz sayıya göre fark etmiyor) pixel tabanlı görsel veya fotoğraf eklediyseniz fotoğrafı ya içerisine gömün kaliteli bir boyutta fotoğraf ise ya da siz onu bölünmüş haline rasterize edin nasıl duracağını göstermek için. Sonra bir de tam baskı boyutuna göre rasterize edip klasöre ekleyip matbaaya neler yaptığınızı anlatarak gönderin. Zaten matbaadaki insanlar sizi yönlendirecek kendi malzemelerine göre. Matbaada olasılıkları düşünün ancak böyle çözüyorsunuz profesyonel bir baskı almayı. Ne yaptığını bilen bir matbaa da olunca iyi çözümler üretiyorsunuz.

Not: Sadece x/10 işleminde fotoğraf veya piksel tabanlı görseli eklerseniz hem kalite yetmezse hem de sadece bu boyutta rasterize eder teslim ederseniz baskıda fotoğraf veya piksel tabanlı görsel 10'a bölünmüş boyut çarpı 10 olacağı için eklediğiniz fotoğraf veya piksel tabanlı görsel tabi ki de piksel piksel kötü çözünürlükteymiş gözükecektir. Bunu unutmayın. Matbaa bunu size sormayabilir. Sorumluluk sizde olur. Gerekli boyuta göre de çıktı alın fotoğrafınızı.

5,683Konular
16,874Mesajlar
9,750Kullanıcılar
obbproSon üye