İstek ve ihtiyaçları karşılayan imkânların gereginden fazla düzensiz bir şekilde kullanılmasıdır savurganlık.
TDK’ya göre ise israf, “Gereksiz yere para, zaman, emek vb.ni harcama, savurganlık” anlamına gelmektedir.
Yerli Kredi Kartlarının Yurt içi Kullanımı incelendiginde 2021 yılında bir önceki yılın aynı dönemine göre %47 lik bir artış göstermektedir. Yapılan işlem adedi ise %50 lik artış göstermiştir tabi bu durumlarda yaşanan pandemi koşullarının etkisi göz ardı edilemez lakin giyim ve aksesuar sektörüne baktıgımızda evde oldugumuz bu sürece ragmen 2020 yılının temmuz ayında bu sektçre yapılan kartlı alışveriş tutarı 8.521,62 (milyon ₺) iken 2021 temmuz döneminde bu deger 14.515,68 (milyon ₺) sınırlarına ulaştı neredeyse %90 lık bir artıştan söz ediyoruz ki biz bu rakamları evde oldugumuz günlerde yakaladık işte gerçeklerle yüzleşme burada başlıyor.
Örneklerimize telefon daha dogrusu elektronik sektörü üzerinden devam edelim bir telefonunuz var ve bunu degiştirmek istiyorsunuz peki ama neden ? Sizi bu yola teşvik eden sebepler neler ?
-Elinizde olan telefonun yeni modellerinin çıkmış olması ve yapılan abartılı reklamlar ile artık elinizdeki telefonun eskidigine inandırılma düzeni. (%30)
-Ya da artık ''bozuldu'' çalışmıyor yenisini almaya bu sebeplerde itebilir (%70). Farkındaysanız ortalama bir telefon ömrü 5-7 yıl arasıdır ama neden?
Açıklaması gayet basit bu sürekli tekrar eden döngüden para kazanan insanlara var bunu lojistigini pazarlamasını üretimini yapan onlarca birbirine baglı zincirler var eger bu sürekli bir döngü haline gelmezse yani birileri çok kısa bir sürede yeni telefon almazsa bunun doguracagı felaketler o büyük zincirler için hiç istenmeyecek bir durumdur.
Ortalama bir telefonun ömrünün 5-7 yıl arası oldugunu söyledik ama telefon degiştirme sıklıgı hakkında durum hiç iç açıcı degil çünkü ortalama 18-24 ay arasında bireyler telefonlarını degiştiriyorlar.Bu oran birazda bilinç düzeyi ile alakalıdır. Bu düzey arttıkça telefonu degiştirme sıklıgı azalcaktır hatta 36-40 aylara kadar çıkacaktır bu oran. Tabi yaş faktörünüde göz önüne almalıyız genç nüfus da bu oran yine 12-20 aylara düşmektedir.
Bir insan böyle devam ederse hayatı boyunca 7-8 telefonu kullanmış olacaktır ki bu büyük şirketler için sevindiricidir çünkü o büyük zincirin döngüsünde en önemli kilit taşı burasıdır.Sürekli degişen ve akıl almaz bir hızla gelişen teknoloji karşısında insanlara sürekli çeşitlilik sunarak da örnegin akıllı ev sistemleri, akıllı kol saatleri vs.. şeklinde ürünlerle bu zinciri dahada saglamlaştırıyorlar. Tabi durumun ucu birazda maddi yöne dayandıgını düşünebilir ama istatistikler yine öyle göstermiyor.
İnsanlar sürekli degişim isterler ama bunu olanakları kapsamında degilde hep bize reklamlarla dayatılanlar başta olacak şekilde maddi yönünü düşünmeden karşılarız bu istegi. Kredi çekip telefon alanlar var şuan telefon örnegi üzerinden gidiyoruz ama bu her şey için böyle. Haliyle maddi durum da bu orandan en büyük etkendir.
Bu çılgınlıgı etkileyen bir diger etken ise aslında bizlerin bizden sonraki nesillere neler bıraktıgıdır. Daha dogar dogmaz çocukların ellerinde telefon emin olun telefonu kullanmayı o kadar çok benimsemişler ki uyanır uyanmaz açıp istedikleri şekilde kontrol edebiliyorlar bu cihazları.
Peki bu cihazların o çocuklar üstünde etkisi nedir ?
İlk önce ''SAR'' kavramından bahsedelim. Bu kavram vücudun 1 kg'ının sıcaklığını 1° C yükselten elektromanyetik enerji miktarı olarak tanımlanır.
Çogu cihazda kutu üstünde ya da açıklama kısmında bu deger belirtilir. Ne yazık ki günümüzde bir çok elektronik üründe yüksek SAR degerleri görmek sıradanlaşmıştır. Peki ama bu degerlere her geçen gün bir sonraki nesiller daha fazla maruz kalıyor bunun etkilerini gelecek nesillerde düşünmek bile istemiyorum.
Bu yüksek SAR degerleri başta beyin ve organlar olmak üzere insan vücudunda kalıcı hasarlar bırakabiliyor.
Bu olumsuzluklardan korunma yolları ise birazdan bahsedecegimiz bu elektronik aletlerin biriktirilmesinin evlerde çekmecelerde saklanmasının önüne geçilmeli atık ayırma kutuları sıklaştırılmalıdır.
Gelelim bu atıkların uzaklaştırılması ve etkisinin azaltılmasına.
Evlerimizde hemen hemen hepimiz çekmecelerde eskiden kalma telefonlar farklı elektronik aletler saklıyoruzdur peki biz bunların eskidigini düşünüyoruz ama ya hala etkisi büyük zararlı enerji yayıyorlarsa. İşte bu sebepten ötürü yedek parça için beklettigimiz :) bu elektromanyetik cihazları uygun geri dönüşüm yerlerine teslim etmeliyiz. Kesinlikle çöplere atmamalıyız.
Ürettik, kullandık, eskimeden degiştirdik, borca girdik, sonunda geri dönüşümde yerini aldı. Olması gerektigi yerde.
Telefonlar ve elektronik ürünler üzerinden konuştuk konuyu birazda farklı yönlere çekelim mobilya degiştirme araba degiştirme ya da temel gıda alışverişleri gibi alanlara da göz atalım
Mobilya degiştirme sıklıgıda oldukça fazladır. Çokça para harcamanıza ragmen her yıl degişen tasarımlar başta olmak üzere bir çok etken artık aldıgınız ürünlerin eskidigi düşüncesini beyninize işler ve bu yapılan adım genelde süslü reklamlarla olur. DEPOLARI BOŞALTIYORUZ !!
Araçlar da aynı şekildedir bir araç degiştirme sıklıgınız bilinç durumu ve maddi kaynak başta olmak üzere bir çok sebeple ilişkilidir. Maddi imkanlar yüksek olunca araç degiştirme sıklıgıda artarken bilin düzeyi arttıgı zaman ise bu sıklık azalmaktadır.
Bu yüzden bu gibi etkenlerde toplumu bilinçlendirmek hem ülke ekonomisi hem ev ekonomisi başta olmak üzere hatta ve hatta ruh saglıgı üzerinde bile etkiler bırakabilir.
Temel gıda tüketiminede bakacak olursak burada işler biraz farklılaşıyor çünkü pandemi dolayısıyla geçtigimiz senelerde oldukça fazla etkiye sahşp market alışverişleri yerini internet alışverişine bıraktı bir çok kullanıcı için.
Artık bu durum o kadar önü alınamaz bir hale geldi ki indirim adı altında nerde bir yazı görecek olsak aklımız gidiyor hemen almak için yarışıyoruz resmen bu ürün bana gereklimi, ihtiyaçlarıma ve beklentilerime en önemliside benim için birinci etken bu ürün mü diye düşünmüyoruz ne yazık ki.
Bir diger durum ise evde pişirilen yemeklerin tüketilme oranları.
Maalesef çok büyük oranda yemek çöplere gidiyor artık ekmekler kapıların ardında bekliyorlar.
Eger biz burumların yanlışlıgının farkına varıp gerekli adımlar atmaz isek gelecek nesillerde bizden gördükleri dogru olarak benimseyip bu büyük hatayı daha da büyüteceklerdir.
Genel olarak bir çok sektördeki israf kavramına dikkat çektik bu kavram için azda olsa farkındalık oluşturmak istedik unutmayalım lütfen açık gördügümüz bir ışıgı kapatmak akan suyu kapatmak bile başta bu imkânların gelecek nesillere aktarılmasında , ülke ve hane ekonomisine katkıda bile bir kilometre taşı olacaktır.
KAYNAKÇA: Kredi kartı harcamaları ile ilgili tüm merak edilenler için
BANKALARARASI KART MERKEZİ