Okuma süresi: 2 DK
İNSAN BEYNİ NASIL ÇALIŞIR?
Vücudumuzun her bölgesinde bulunan reseptör(almaç) adı verilen uyartıları almaya yarayan noktalardan alınan sinyaller beyne iletilir.
Beyne gelen impuls adı verilen bu uyartılar nöronlar aracılıgı ile degerlendirilir.
Degerlendirilen iletiler motor nöronlar yardımıyla efektör(tepki) noktalarına taşınır.
Bu tepki noktaları genellikle kaslara baglı şekilde bulunur ve buna örnek olarak sıcak bir cismi elimize yaklaştırdıgımızda istemsizce elimizi çekmemizi verebiliriz.


BEYNİN BÖLÜMLERİ
Ekran Alıntısı.JPG
Beyin görüldügü üzere kompleks bir yapıdır.
Böylesi bir yapı insan eliyle tam anlamıyla oluşturulmuş değil.


NİRVANASI

Peki birazda bu harika yapının sınırlarını konuşalım.
Her ne kadar beyin kapasitesinin 1 petabayt yani 1,000,000,000,000,000 bayt oldugu belirtilse de ''kapasite'' kişiden kişiye degişmekte hem de çok büyük oranlarla.
İnsan beyni canlıdır geliştirildigi sürece bir sınırdan söz edemeyiz.

Aslında beynimizin % kaçını da kullandıgımız birazda bununla alakalı. Beyninin %100 nü ya da %20 sini kullandıgını iddia eden birini görürseniz yadırgamayın lütfen.
İnsanlar genel olarak beyninin %100 ünü kullandıgını iddia eden birilerini gördükçe onların çok zeki oldugu kanısına varır zekâ ile kapasiteyi yine karıştırmış olurlar örnek verecek olursak bir insanın kapasitesi 10 birim olsun bu insan %100 ünü kullansa 10 birim kullanmış olacak . Bir diger insanın kapasitesi ise 100 birim olsun bu insan beyninin %10 unu kullandıgını belirtiyor bu ise yine 10 birime denk gelecektir.
Görüldügü üzere beynini kullanma yüzdesine takılmayın lütfen bu birazda kapasite ile ilgilidir.IQ TESTLERİ NEDİR?
Zekânın bir çeşit ölçü birimidir aslında bu testler.
Son zamanlarda ise oldukça popüler olan bu testler aslında birkaç sorudan oluşan testi çözebilme yeteneginizden ibaret. Neden mi ?
Çünkü zekâ dedigimiz olay aslında birazda doguştan gelir ve yapılan çalışmalarla -kişiden kişiye degişmekte olup- arttırılabilir azda olsa ama IQ seviyesi olarak tabir edilen kavram öyle degil.
Bu kavram çevre faktörlerine, egitime, sosyal yaşantıya ve daha birçok sayamadıgım neden baglı olarak degişmektedir.Yeni makale bölümü için kısada olsa ilk içerigi paylaşmak istedim umarım begenirsiniz keyifli okumalar.